Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 09:12 Autor: Radio Opole

Śledztwo trwa...BILANS 2014

Ta zbrodnia wstrząsnęła całą Polską. Wieczorem 18 lutego na terenie swojej posiadłości w Krępnej brutalnie zamordowany został Dieter Przewdzing, burmistrz Zdzieszowic, który rządził swoją gminą od czasów Polski Ludowej. Ruszyło śledztwo, które trwa do dziś. Tak długo, że poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla zdecydował się zapytać prokuratora generalnego o jego wyniki.

Dieter PrzewdzingPrzewdzing był politykiem malowniczym i kontrowersyjnym. Zwykle skłócony z radnymi, którzy co jakiś czas nie dawali mu absolutorium, wybory wygrywał w cuglach. O jego znajomościach krążyły legendy, w jego posiadłości w Krępnej, zwanej Kanadą – gościły nie tylko lokalne VIP-y. Przewdzing miał fason, pewnego razu ogłosił na łamach dziennika „Rzeczpospolita”, że zlikwidował w swojej gminie bezrobocie, bo w Zdzieszowicach pracy jest tyle, że nie pracuje tylko ten, kto nie chce. Jego dość niewyparzony język i skłonność do mówienia otwartym tekstem, bez dyplomatycznej grzeczności, nie wszystkim się podobała. Gdy Mniejszość Niemiecka zaproponowała go jako kandydata na wicewojewodę, wojewoda Elżbieta Rutkowska uznała tę kandydaturę za zbyt kontrowersyjną.

W 2013 roku Przewdzing, wyraźnie w lepszej formie, nabrał wiatru w żagle. Ponieważ hinduski właściciel przeniósł dyrekcję Zakładów Koksowniczych do Dąbrowy Górniczej, wpływy do kasy Zdzieszowic gwałtownie zmalały. Przewdzing zareagował publicznym wezwaniem do „gospodarczej autonomii regionów”. Choć chodziło mu przede wszystkim o decentralizację finansów, Ruch Autonomii Śląska uznał go za swojego sojusznika a kolejne gminy, także na Opolszczyźnie, zaczęły podejmować uchwały popierające samorządowca ze Zdzieszowic.

Pewnie dlatego po jego śmierci zaczęto się doszukiwać politycznego podtekstu zbrodni, w zawoalowanej formie wspominali o tym liderzy autonomistów. Także politycy Mniejszości Niemieckiej twierdzili publicznie, że czują się nieswojo i częściej oglądają się przez ramię. Kto i dlaczego zamordował Dietera Przewdzinga? Śledztwo trwa.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 18:41, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Wójt z losowania BILANS 2014 W jednym z odcinków 'Czterdziestolatka' inżynier Karwowski został wytypowany na dyrektora przez komputer marki Odra trzeciej generacji, co jego szef kwituje stwierdzeniem, że 'z takim z komputera jeszcze nie pracował'. W naszym regionie… » więcej 2014-12-30, godz. 18:27, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Powrót Jedi? BILANS 2014 W niecały miesiąc po nominacji na wiceprezydenta zaczął być przez radnych Platformy Obywatelskiej nazywany Nadprezydentem. W kampanii wyborczej Janusz Kowalski zarzekał się publicznie, że wojuje z SLD bezinteresownie i nie liczy na… » więcej 2014-12-30, godz. 18:04, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Druga szansa BILANS 2014 Wszystko wskazywało, że odszedł w polityczny niebyt. Nawet liderzy Mniejszości Niemieckiej, którzy w swoim czasie bronili go do upadłego, tym razem nie zaryzykowali udzielenia mu poparcia. Przepadł także w prawyborach w MN. Bo jak… » więcej 2014-12-30, godz. 17:45, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Zięć nie przeszedł BILANS 2014 To było kiepsko przeprowadzona operacja, która właściwie musiała skończyć się niepowodzeniem. Konkurs na dyrektora opolskiej porodówki wygrał 32-letni Łukasz Radwański, świetny karateka i wicedyrektor do spraw finansowych Samodzielnego… » więcej 2014-12-30, godz. 17:31, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Honka i inni BILANS 2004 Gdy Henryk Kroll odchodził z funkcji lidera Mniejszości Niemieckiej, zakładano, że zastąpi go Ryszard Galla. Gdy przegrał z Norbertem Raschem, konsternacja prominentnych działaczy była spora. Zwolennicy Rascha argumentowali, że w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »