Radio Opole » Najważniejsze wydarzenia roku 2014 » Artykuły

Artykuły

2014-12-30, 09:00 Autor: Radio Opole

Samobój BILANS 2014

Pierwszy zaczął, pierwszy skończył. Poseł SLD Tomasz Garbowski to jeden z większych pechowców kończącego się roku. 7 stycznia stanął pod pomnikiem Karola Musioła i ogłosił, że wystartuje w walce o fotel prezydenta Opola i będzie nowym Papą Musiołem. Cztery lata temu był bliski zwycięstwa, niektórzy mówili, że zabrakło mu tygodnia kampanii. Może dlatego tym razem postanowił wystartować z kampanią tak szybko. Jak wiadomo, skończyło się falstartem.

Tomasz GarbowskiGarbowski popełnił dwa błędy: nie docenił przeciwników i przecenił podwładnych. Trudno powiedzieć, kto zaszkodził mu bardziej. Poseł SLD wyraźnie stracił tempo, gdy w Opolu pojawił się Janusz Kowalski, były opolski radny i założyciel stowarzyszenia Stop Korupcji, który w 2002 roku ostro atakował polityków SLD zamieszanych w aferę ratuszową. Tym razem pod szyldem kampanii społecznej wymierzonej w Garbowskiego zaczął mu wytykać powiązania z tamtą ekipą. Dołączył do niego poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, który zarzucił Garbowskiemu, że w tamtych niesławnych czasach zasiadał w radach nadzorczych dzięki skorumpowanym kolegom z SLD. Choć Garbowski powinien się spodziewać tego rodzaju ataków, był wyraźnie zmieszany i reagował mało energicznie.

Potem potknął się o własny sztab. Choć do dziś trudno w to uwierzyć, doświadczona ekipa z radną Małgorzatą Sekulą na czele, które niejedne wybory miała za sobą, nie zebrała dostatecznej listy podpisów poparcia dla kandydatów SLD na radnych. Przedstawiła za to listy skserowane, co wyłapała miejska komisja wyborcza. I zaczął się polityczny horror. Do prokuratury poszło zawiadomienie o sfałszowaniu list, potem zaczęło się liczenie podpisów. I okazało się, że jest ich za mało! Nie pomógł przyjazd wyborczej pełnomocniczki SLD z Warszawy i odwołanie do PKW. Opolska lewica zarejestrowała tylko dwie z pięciu list, czyli o jedną za mało, by zarejestrować kandydata na prezydenta. Garbowski, uważany za jednego z faworytów, po prostu nie mógł wystartować. Przez moment wydawało się, że może wystawi go Nowa Opolska Lewica założona przez działaczy partii Janusza Palikota, ale nic z tego nie wyszło.

Garbowski trzymał fason, nadal zwoływał konferencje prasowe, kogoś popierał, kogoś atakował. Ale była to musztarda po obiedzie. Co dalej? Niektórzy twierdzą, że to może być początek końca kariery posła lewicy, który przez chwilę był nawet twarzą całej samorządowej kampanii SLD.

Marek Świercz

Zobacz także

2014-12-30, godz. 16:28, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Rzeź wyjadaczy BILANS 2014 Podobno samorządność nam podupada. Tegoroczne wybory pokazały jednak, że niekoniecznie. Skoro ludzie potrafią się zmobilizować, żeby pójść na wybory i rozliczyć włodarzy swoich gmin, to znaczy, że nie jest jeszcze tak źle… » więcej 2014-12-30, godz. 16:04, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nasza kochana Basia BILANS 2014 To był bardzo dobry rok dla pochodzącej z Opola artystki. Basia Kurdej-Szatan zagrała w dwóch filmach, kilku spektaklach teatralnych, a także rozpoczęła pracę na planie serialu „M jak Miłość”. W czerwcu wspólnie z Katarzyną… » więcej 2014-12-30, godz. 15:53, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Nie poradzili BILANS 2013 'Poradzymy' - takim gwarowym hasłem skrzykiwali się od jakiegoś czasu zwolennicy uznania narodowości śląskiej i uznania śląskiej gwary za język regionalny, taki jak kaszubski. Nie poradzili. Opolski sąd ostatecznie wykreślił z… » więcej 2014-12-30, godz. 15:25, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły W pierwszej lidze BILANS 2014 Przegrał, ale wygrał. Marcin Ociepa, były prezes Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych Horyzonty, lider Razem dla Opola, wiceprzewodniczący Rady Miasta Opola w minionej kadencji, lider opolskich struktur PJN (kiedyś) i Polski Razem (aktualnie)… » więcej 2014-12-30, godz. 13:35, Najważniejsze wydarzenia roku 2014 - Artykuły Gadżet roku BILANS 2014 Urządzenie, które narobiło w 2014 roku chyba najwięcej zamieszania, jest dość tajemnicze. Nie wiadomo, gdzie stoi, nie wiadomo, kto je obsługiwał. Te szczegóły - być może - ustali opolska prokuratura. Wiadomo za to, że urządzenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »