Anna Moroz, córka Bazylego, urodzona w miejscowości Wodniki, pamięta wyjazdy z matką do Lwowa, szkołę i zaczytywanie się w książkach.
Rodzice Anny Moroz przywiązywali dużą wagę do kultury i wychowania. Ojciec kolejarz, matka krawcowa prowadzili dom, który często był odwiedzany przez znajomych. Nasza rozmówczyni często odwiedzała z matką Lwów, bardzo dobrze pamięta też rodzinną miejscowość Wodniki. W domu nie brakowało książek i gazet, często słuchało się radia. Jesienią, kiedy miała 18 lat, rozpoczęła kilkumiesięczną podróż do Polski.
Posłuchaj jej wspomnień:
Dla Kresowiaków radio było głównym dostarczycielem wiedzy i kształtowanie kultury. Dodajmy, że kresową rozgłośnię Polskiego Radia uruchomiono w Wilnie 15 stycznia 1928 roku. Podobnie znaczenie miały gazety. Anna Moroz opowiada o życiu kulturalnym w jej domu:
„Meeting the Odyssey" – był to międzynarodowy projekt łączący wątki „Odysei" Homera z tematami ważnymi we współczesnej Europie. Na celu miało przypominanie pięknych, czasem tragicznych biografii wędrowców, którzy z Kresów trafili na Śląsk, Ziemię Lubuską i Pomorze. Radio Opole miało swój udział w tym ważnym przedsięwzięciu. W ramach projektu Radiowa Odyseja gromadzone były opowieści i wspomnienia osób przybyłych na Opolszczyznę w 1945 roku głównie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
Audycja była emitowana na antenie Radia Opole w 2014 roku.