Mieczysław Furman wspomina podziały w szkole. Polskie dzieci były nazywane „Lachami”, a nauczyciele nie traktowali ich na równi z dziećmi ukraińskimi. Wspomnienia z dzieciństwa to mieszanka radości i smutku.
Mieczysław Furman, który urodził się w miejscowości Krasne, bardzo dobrze pamięta dzieciństwo. Do tej pory przechowuje wiele zdjęć z tamtego czasu. - Życie było trudne, w szkołach byłem wytykany palcami przez miejscowych uczniów - mówi Furman.
Posłuchaj:
- Jak Ukrainiec czegoś w szkole nie umiał, nauczyciel nie reagował. Jeżeli taka sytuacja dotyczyła Polaka, kończyło się to klęczeniem na grochu. Miałem bardzo dobre oceny, nie miałem trudności z językami. Tylko z zachowania otrzymywałem zawsze ocenę dostateczną. Nauczycielka często wzywała rodziców polskich dzieci - wspomina Furman.
„Meeting the Odyssey" – był to międzynarodowy projekt łączący wątki „Odysei" Homera z tematami ważnymi we współczesnej Europie. Na celu miało przypominanie pięknych, czasem tragicznych biografii wędrowców, którzy z Kresów trafili na Śląsk, Ziemię Lubuską i Pomorze. Radio Opole miało swój udział w tym ważnym przedsięwzięciu. W ramach projektu Radiowa Odyseja gromadzone były opowieści i wspomnienia osób przybyłych na Opolszczyznę w 1945 roku głównie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej.
Audycja była emitowana na antenie Radia Opole w 2014 roku.