Radio Opole » Radiowa Odyseja » Artykuły

Artykuły

2014-07-03, 20:08 Autor: Radio Opole

Odyseja w Głuchołazach gromadziła wspomnienia. FILM, ZDJĘCIA

Mieszkający w Głuchołazach Kresowianie i ich potomkowie w czwartek (03.07) na tamtejszym rynku dzielili się swoimi wspomnieniami. Radio Opole bierze udział w międzynarodowym projekcie "Spotkania Odyseja". Przed mikrofon zapraszamy Kresowian mieszkających na Opolszczyźnie.

Mieczysław Furman, który urodził się w miejscowości Krasne, bardzo dobrze pamięta dzieciństwo. Do tej pory przechowuje wiele zdjęć z tamtego czasu.

- Życie było trudne, w szkołach byłem wytykany palcami przez miejscowych uczniów - mówi Furman.

- Jak Ukrainiec czegoś w szkole nie umiał, nauczyciel nie reagował. Jeżeli taka sytuacja dotyczyła Polaka, kończyło się to klęczeniem na grochu. Miałem bardzo dobre oceny, nie miałem trudności z językami. Tylko z zachowania otrzymywałem zawsze ocenę dostateczną. Nauczycielka często wzywała rodziców polskich dzieci - wspomina Furman.

Jego żona, Stanisława Furman, dzieciństwo spędziła na Litwie, w miejscowości Troki, tam zdała maturę, a w Wilnie studiowała. Dziś zaznacza, że czuje się obywatelką dwóch narodów.

- Mam dwie ojczyzny, choć jestem Polką. Słowa: Litwa, Mickiewicz, Piłsudski wyzwalają we mnie bardzo duże emocje. Ojczyzny mam dwie: Litwa i Polska - mówi pani Stanisława.

Maria Szewczyk pochodzi z tarnopolskiego, przyjechała do Polski, kiedy miała 12 lat.

- Jako dziecko wiedziałam o różnych niebezpieczeństwach, ale nie mówiło się o tym głośno, wszyscy wszystkich się bali – wspomina.

- Tato poszedł na wojnę, a ja jako najstarsza z dzieci musiałam przejąć jego rolę. Miałam trójkę rodzeństwa, najmłodsza siostra miała półtora roku. Mama bardzo ciężko pracowała - mówi Maria Szewczyk.

W piątek (04.07) wspomnienia będą rejestrowane w Prudniku. Na tamtejszy rynek zaproszeni są Kresowiacy między godziną 15:00 a 17:00.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Zobacz także

2014-07-05, godz. 10:55, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysław Furman Mieczysław Furman wspomina podziały w szkole. Polskie dzieci były nazywane „Lachami”, a nauczyciele nie traktowali ich na równi z dziećmi ukraińskimi. Wspomnienia z dzieciństwa to mieszanka radości i smutku. » więcej 2014-07-05, godz. 09:35, Radiowa Odyseja - Artykuły Maria Szewczyk Jako 12 latka przyjechała do Polski. Z dzieciństwa pamięta, że w miejscu gdzie mieszkała panował strach. Ciężka praca rozstanie z ojcem w 1944 roku. Jako najstarsza musiała zastąpić matkę w pracach domowych. Maria Szewczyk dzieli… » więcej 2014-07-05, godz. 08:59, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysława Furman Mieczysława Furman wraz z swoim mężem również Kresowiakiem mieszka w Głuchołazach. Dzieciństwo spędziła na Litwie w miejscowości Troki. Tam skończyła szkołę, zdała maturę. Studiowała w Wilnie. Jej wspomnienia są pełne barwnych… » więcej 2014-07-04, godz. 18:39, Radiowa Odyseja - Artykuły Radiowa Odyseja w Prudniku W ramach projektu 'Spotkania Odyseja' Radio Opole gromadzi wspomnienia osób przybyłych na Opolszczyznę w 1945 roku głównie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Dziś byliśmy w Prudniku. Posłuchaj opowieści Cecylii Boberskiej, Józefy… » więcej 2014-07-04, godz. 13:29, Radiowa Odyseja - Artykuły Zbigniew Zawiślak - Mam jeszcze dwie walizki zrobione przez ojca ze sklejki, w których przewieźliśmy bagaże - mówi Zbigniew Zawiślak. - Jako najmłodsze dziecko, byłem w rodzinie hołubiony. Zaznałem katorgi na pewno, ale jej tak nie zapamiętałem… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »