- Staramy się utrwalić to, co bezpowrotnie przemija - mówi Krzysztof Kleszcz, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”.
- Wydaliśmy dwie książki: „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” oraz album fotograficzny „Śladami naszych przodków”. Zgromadziliśmy w nim ponad 200 fotografii obrazujących życie na Kresach do zakończenia wojny. Zorganizowaliśmy też trzy rajdy rowerowe po wschodnich terenach II RP. Brała w nich udział młodzież. Odwiedzamy te strony często - powiedział Krzysztof Kleszcz.
- Podczas wakacji damy kilka koncertów w różnych polskich miastach - mówi Adam Wołkowski, prowadzący chór „Echo Kresów” z Kędzierzyna, który wystąpił w Grodźcu. – Przygotowujemy się też do ogólnopolskiego festiwalu piosenki lwowskiej w Krakowie. Liczymy, że tam również nam się poszczęści, tak jak na innych festiwalach, gdzie zdobywamy pierwsze miejsca. Jest dobry czas dla melodii i piosenek kresowych.
W Grodźcu gorąco przyjęto też Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy” ze Lwowa. Radio Opole jest patronem medialnym monumentalnego projektu „Spotkania Odyseja”. W tym międzynarodowym przedsięwzięciu bierze udział 14 partnerów z 11 krajów. Zaplanowano szereg spektakli, wystaw i warsztatów.
Nasza rozgłośnia jest organizatorem Radiowej Odysei. Podczas wakacji pojawimy się w kilku miastach regionu i będziemy rejestrować wspomnienia Kresowian przesiedlonych po wojnie na Opolszczyznę.
Mówią Krzysztof Kleszcz i Adam Wołkowski:
Jan Poniatyszyn