Radio Opole » Radiowa Odyseja » Artykuły

Artykuły

2014-06-29, 22:35 Autor: Radio Opole

Pamiętają o Kresach

Dużym zainteresowaniem cieszyły się III Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu. Wystąpiły tam zespoły prezentujące tańce i utwory z terenów wschodnich II Rzeczpospolitej. Po wojnie Grodziec zasiedlili mieszkańcy podlwowskiej wioski Biłka Szlachecka. Nadal kultywują pamięć o miejscu skąd ich wywieziono. Działają tam m.in. dwa chóry.

- Staramy się utrwalić to, co bezpowrotnie przemija - mówi Krzysztof Kleszcz, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”.

- Wydaliśmy dwie książki: „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” oraz album fotograficzny „Śladami naszych przodków”. Zgromadziliśmy w nim ponad 200 fotografii obrazujących życie na Kresach do zakończenia wojny. Zorganizowaliśmy też trzy rajdy rowerowe po wschodnich terenach II RP. Brała w nich udział młodzież. Odwiedzamy te strony często - powiedział Krzysztof Kleszcz.

- Podczas wakacji damy kilka koncertów w różnych polskich miastach - mówi Adam Wołkowski, prowadzący chór „Echo Kresów” z Kędzierzyna, który wystąpił w Grodźcu. – Przygotowujemy się też do ogólnopolskiego festiwalu piosenki lwowskiej w Krakowie. Liczymy, że tam również nam się poszczęści, tak jak na innych festiwalach, gdzie zdobywamy pierwsze miejsca. Jest dobry czas dla melodii i piosenek kresowych.

W Grodźcu gorąco przyjęto też Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy” ze Lwowa. Radio Opole jest patronem medialnym monumentalnego projektu „Spotkania Odyseja”. W tym międzynarodowym przedsięwzięciu bierze udział 14 partnerów z 11 krajów. Zaplanowano szereg spektakli, wystaw i warsztatów.

Nasza rozgłośnia jest organizatorem Radiowej Odysei. Podczas wakacji pojawimy się w kilku miastach regionu i będziemy rejestrować wspomnienia Kresowian przesiedlonych po wojnie na Opolszczyznę.

Mówią Krzysztof Kleszcz i Adam Wołkowski:

Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2014-07-04, godz. 12:19, Radiowa Odyseja - Artykuły Ryszard Górnicki Ojczyzna, wywózki, życie na Sybirze - tak Ryszard Górnicki zapamiętał Kresy. Jego tułaczka zaczęła się zimą, żołnierze kazali szybko opuścić dom, podstawiono sanie. » więcej 2014-07-04, godz. 11:08, Radiowa Odyseja - Artykuły Karol Pankiewicz Karol Pankiewicz urodził się w 1920 roku w miejscowości Nawaria koło Lwowa. Był w szkole, kiedy do jego wsi wkroczyli Rosjanie. W Radiowej Odysei opowiedział o swojej wędrówce. » więcej 2014-07-04, godz. 10:04, Radiowa Odyseja - Artykuły Teresa Sajan Teresa Sajan urodziła się w 1936 roku w Niehniewiczach (obecna Białoruś). Kiedy miała 5 lat, rozpoczęła swoją podróż na Sybir. Po wojnie wróciła do miejsc swojego dzieciństwa, była między innymi w Baranowiczach. W Radiowej Odysei… » więcej 2014-07-04, godz. 08:39, Radiowa Odyseja - Artykuły Józefa Szczelina Józefa Szczelina została wywieziona na Syberię kiedy miała 9 miesięcy. Jej mama miała nakaz pracy w kołchozie - tygodniami nie było jej w domu. Panią Józefą opiekowali się więc obcy ludzie. » więcej 2014-07-03, godz. 20:08, Radiowa Odyseja - Artykuły Odyseja w Głuchołazach gromadziła wspomnienia. FILM, ZDJĘCIA Mieszkający w Głuchołazach Kresowianie i ich potomkowie w czwartek (03.07) na tamtejszym rynku dzielili się swoimi wspomnieniami. Radio Opole bierze udział w międzynarodowym projekcie 'Spotkania Odyseja'. Przed mikrofon zapraszamy Kresowian… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »