Radio Opole » Radiowa Odyseja » Artykuły

Artykuły

2014-06-29, 22:35 Autor: Radio Opole

Pamiętają o Kresach

Dużym zainteresowaniem cieszyły się III Powiatowe Spotkania Kresowe w Grodźcu. Wystąpiły tam zespoły prezentujące tańce i utwory z terenów wschodnich II Rzeczpospolitej. Po wojnie Grodziec zasiedlili mieszkańcy podlwowskiej wioski Biłka Szlachecka. Nadal kultywują pamięć o miejscu skąd ich wywieziono. Działają tam m.in. dwa chóry.

- Staramy się utrwalić to, co bezpowrotnie przemija - mówi Krzysztof Kleszcz, prezes Stowarzyszenia „Nasz Grodziec”.

- Wydaliśmy dwie książki: „Kuchnia mojej babci. Kresowe przepisy kulinarne z Grodźca” oraz album fotograficzny „Śladami naszych przodków”. Zgromadziliśmy w nim ponad 200 fotografii obrazujących życie na Kresach do zakończenia wojny. Zorganizowaliśmy też trzy rajdy rowerowe po wschodnich terenach II RP. Brała w nich udział młodzież. Odwiedzamy te strony często - powiedział Krzysztof Kleszcz.

- Podczas wakacji damy kilka koncertów w różnych polskich miastach - mówi Adam Wołkowski, prowadzący chór „Echo Kresów” z Kędzierzyna, który wystąpił w Grodźcu. – Przygotowujemy się też do ogólnopolskiego festiwalu piosenki lwowskiej w Krakowie. Liczymy, że tam również nam się poszczęści, tak jak na innych festiwalach, gdzie zdobywamy pierwsze miejsca. Jest dobry czas dla melodii i piosenek kresowych.

W Grodźcu gorąco przyjęto też Polski Zespół Pieśni i Tańca „Lwowiacy” ze Lwowa. Radio Opole jest patronem medialnym monumentalnego projektu „Spotkania Odyseja”. W tym międzynarodowym przedsięwzięciu bierze udział 14 partnerów z 11 krajów. Zaplanowano szereg spektakli, wystaw i warsztatów.

Nasza rozgłośnia jest organizatorem Radiowej Odysei. Podczas wakacji pojawimy się w kilku miastach regionu i będziemy rejestrować wspomnienia Kresowian przesiedlonych po wojnie na Opolszczyznę.

Mówią Krzysztof Kleszcz i Adam Wołkowski:

Jan Poniatyszyn

Zobacz także

2014-07-05, godz. 10:55, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysław Furman Mieczysław Furman wspomina podziały w szkole. Polskie dzieci były nazywane „Lachami”, a nauczyciele nie traktowali ich na równi z dziećmi ukraińskimi. Wspomnienia z dzieciństwa to mieszanka radości i smutku. » więcej 2014-07-05, godz. 09:35, Radiowa Odyseja - Artykuły Maria Szewczyk Jako 12 latka przyjechała do Polski. Z dzieciństwa pamięta, że w miejscu gdzie mieszkała panował strach. Ciężka praca rozstanie z ojcem w 1944 roku. Jako najstarsza musiała zastąpić matkę w pracach domowych. Maria Szewczyk dzieli… » więcej 2014-07-05, godz. 08:59, Radiowa Odyseja - Artykuły Mieczysława Furman Mieczysława Furman wraz z swoim mężem również Kresowiakiem mieszka w Głuchołazach. Dzieciństwo spędziła na Litwie w miejscowości Troki. Tam skończyła szkołę, zdała maturę. Studiowała w Wilnie. Jej wspomnienia są pełne barwnych… » więcej 2014-07-04, godz. 18:39, Radiowa Odyseja - Artykuły Radiowa Odyseja w Prudniku W ramach projektu 'Spotkania Odyseja' Radio Opole gromadzi wspomnienia osób przybyłych na Opolszczyznę w 1945 roku głównie z dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Dziś byliśmy w Prudniku. Posłuchaj opowieści Cecylii Boberskiej, Józefy… » więcej 2014-07-04, godz. 13:29, Radiowa Odyseja - Artykuły Zbigniew Zawiślak - Mam jeszcze dwie walizki zrobione przez ojca ze sklejki, w których przewieźliśmy bagaże - mówi Zbigniew Zawiślak. - Jako najmłodsze dziecko, byłem w rodzinie hołubiony. Zaznałem katorgi na pewno, ale jej tak nie zapamiętałem… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »