– Projekt „Integracja z małą ojczyzną. Szkolenie ekologiczne i historyczne dzieci i młodzieży z obszaru LGD" już drugi raz jest realizowany na Biskupiej Kopie i cieszy się dużym zainteresowaniem. Szkoły licznie zgłaszają chęć uczestnictwa, gdyż zajęcia dają uczniom ogromną porcję wiedzy. Projekt rozpoczyna się od prelekcji o faunie i florze Gór Opawskich, następnie młodzież, idąc zielonym szlakiem przez dolinę Bystrego Potoku, słucha o historii płukania złota, z którego słynie ten obszar, ma także możliwość poznać metodę czerpania papieru i bicia monet. Cały projekt zwieńczony jest testem ze znajomości Gór Opawskich, rozdawane są również pamiątkowe upominki – wyjaśnia Mateusz Kłokosiński z Górskiego Domu Turysty przy Biskupiej Kopie.
Zauważa też, że w dobie telefonów komórkowych w kieszeni każdego dziecka natura schodzi na drugi plan i trudno jest zachęcić młodzież do oderwania wzroku od ekranów. – Właśnie dlatego zajęcia muszą być precyzyjnie przygotowane i poprowadzone w interesujący sposób, co nam się udaje, sądząc po bardzo dobrych wynikach na wspomnianych testach sprawdzających – dodaje Mateusz Kłokosiński.
Projekt jest finansowany dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich i funduszom z Unii Europejskiej, a na wrześniowe wycieczki już zapisało się 15 grup.
Posłuchaj naszego rozmówcy:
(oprac. ASz.)