Radio Opole » Wszystko, czego pragniesz na... lato! » Artykuły - lato 2014

Artykuły - lato 2014

2014-08-07, 16:45 Autor: Radio Opole

Gogolin w cieniu wapienników

W tym tygodniu w ramach wakacyjnej audycji "Wszystko, czego pragniesz... na lato" opowiadamy o zagospodarowaniu przestrzeni postindustrialnych. W środę (06.08) Radio Opole odwiedziło Gogolin, którego władze nabyły tereny po byłych zakładach wapienniczych.

O pracach związanych z rewitalizacją terenów po zakładach mówił burmistrz Joachim Wojtala.

– Gmina nabyła te tereny dzięki współpracy z zarządem firmy Górażdże Cement S.A. Zabytkowe piece wapiennicze zostały pięknie odrestaurowane przed trzema laty, teraz prowadzone są prace przy odwadnianiu terenu czy utworzeniu alejek. To będzie nowe funkcjonalne miejsce, z którego będą korzystać mieszkańcy. Ale nie zapominamy też o historii przemysłu wapienniczego – zaznacza Wojtala.

Na specjalnych tablicach będą informacje o tym, od kiedy i dzięki komu Gogolin stał się na Śląsku Opolskim stolicą przemysłu, najpierw wapienniczego, a później cementowego.

Dodajmy, że w Gogolinie bardzo ważną rolę odgrywa Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i koła DFK, czyli Niemieckie Koła Przyjaźni (Deutscher Freundschaftskreis), których zaangażowanie podkreśla burmistrz Wojtala.

– Współpraca polegająca na kultywowaniu tradycji mniejszości niemieckiej układa się bardzo dobrze. Przekazaliśmy DFK Gogolin pomieszczenia w centrum miasta, mogą realizować tutaj swoje cele statutowe, ale też mogą pielęgnować to, co dla tej ziemi jest ważne, czyli bogactwo wielokulturowości. Żyjemy w pełnej symbiozie, staramy się wzajemnie wspierać – tłumaczy burmistrz.

Zajęcia organizowane przez TSKN nie są kierowane jedynie do osób starszych. Powołana została Młodzieżowa Grupa Młodych Liderów działająca przy Zarządzie Gminnym TSKN w Gogolinie. Celem jej działania jest wzrost zaangażowania młodego pokolenia w działalność kulturalną TSKN na terenie gminy, a na czele prac grupy stoi Weronika Szymik, prowadząca szkółkę sobotnią w Gogolinie.

- Dzieci na tych zajęciach posługują się językiem niemieckim, poznają kulturę i historię kraju, z którego pochodzą. Wszystko w ramach spotkań, podczas których dużo się ruszamy, śpiewamy, uczestniczymy w zajęciach plastycznych i rozwijamy kreatywne myślenie. Nie chodzi tylko o przełamanie bariery językowej, uczymy także pracy w grupie i wzajemnej pomocy. Tworzy to nowe przyjaźnie i sprawia, że dzieci stają się bardziej otwarte - dodaje Weronika Szymik.

(oprac. Asz.)

Zobacz także

2014-08-08, godz. 15:16, Wszystko, czego pragniesz na… lato! - artykuły - lato 2014 Jak połączyć przyrodę z przemysłem? ZDJĘCIA Zmienianie terenów poprzemysłowych w atrakcje turystyczne jest względnie łatwe, jeżeli planujemy założyć np. muzeum. A co jeśli dawną kopalnię chcemy zamienić w park krajobrazowy? Podczas wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz… » więcej 2014-08-07, godz. 15:57, Wszystko, czego pragniesz na… lato! - artykuły - lato 2014 Zanim woda będzie w kranie Lato kojarzy się ze słońcem, morzem i wodnym szaleństwem. Ale wody używamy przecież codziennie. W ramach naszej wakacyjnej audycji 'Wszystko, czego pragniesz na... lato' sprawdziliśmy w opolskich Wodociągach i Kanalizacji, jaką drogę… » więcej 2014-08-06, godz. 12:14, Wszystko, czego pragniesz na… lato! - artykuły - lato 2014 Paczków - miejsce pełne historii. ZDJĘCIA Muzeum Gazownictwa w Paczkowie było pierwszym przystankiem na naszej mapie ośrodków łączących przemysł i kulturę. W ramach naszej audycji 'Wszystko, czego pragniesz na... lato' takie miejsca będziemy odwiedzać przez najbliższy … » więcej 2014-08-04, godz. 14:00, Wszystko, czego pragniesz na… lato! - artykuły - lato 2014 Aż się prosi, by wykorzystać potencjał starych fabryk Przez cały tydzień autorzy „Wszystko, czego pragniesz... na lato” będą odwiedzali ośrodki przemysłowe i byłe fabryki zamienione w atrakcje turystyczne. W porannej audycji gościem Mariusza Majerana był opolski architekt Zbigniew… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »