Radio Opole » Wszystko, czego pragniesz na... lato! » Artykuły - lato 2014

Artykuły - lato 2014

2014-08-07, 15:57 Autor: Radio Opole

Zanim woda będzie w kranie

Lato kojarzy się ze słońcem, morzem i wodnym szaleństwem. Ale wody używamy przecież codziennie. W ramach naszej wakacyjnej audycji "Wszystko, czego pragniesz na... lato" sprawdziliśmy w opolskich Wodociągach i Kanalizacji, jaką drogę przebywa woda, zanim trafi do naszych kranów.

Wieża ciśnień/ fot. Weronika Walo

Woda, która trafia do naszych kranów, jest czerpana z ujęć wgłębnych w Zawadzie oraz Grotowicach. Płynie przez sieci magistralne do opolskich wodociągów i kiedy już tam trafi, bez problemu jest rozprowadzana do naszych domów.

– Jesteśmy w bardzo dobrym położeniu. Opole leży nad potężnym zbiornikiem wód podziemnych, z których tę wodę czerpiemy. Jest ona bardzo dobrej jakości, nadaje się do bezpośredniego spożycia – podkreśla Lech Waloszczyk, zastępca prezesa ds. ekonomicznych Wodociągów i Kanalizacji. – Piję tę wodę nawet bez przegotowania, jest naprawdę dobra – zaznacza.

Kiedyś wszystkie zabytkowe budynki opolskiego WiK, które są widoczne od ulicy Oleskiej, były używane, dziś pełnią tylko funkcję reprezentacyjną. Jednak większości opolan Wodociągi kojarzą się głównie z zabytkową wieżą ciśnień.

– Wieża jest piękna. Pamiętam ją z lat 80., nic się nie zmieniła. Powiem więcej, wyładniała nawet, bo w latach 90. przeprowadzono prace modernizacyjne. Wieżę odnowiono, wymieniono kopułę – mówi Piotr Kętrzyński, prezes zarządu WiK. – W tej chwili również prowadzone są tam prace renowacyjne. Okresowo się ją czyści i myje, aby usunąć różnego rodzaju naleciałości czy porosty i móc konserwować cegłę klinkierową – dodaje.

Może niedługo zarząd WiK zdecyduje się na zrealizowanie pomysłu Miejskich Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie. Otóż każdy użytkownik, który ma dostęp do aplikacji o nazwie… "Gdzie jest moja kupa?" ma możliwość sprawdzenia, jak działa miejska kanalizacja.

Na razie jednak, podziwiajmy piękną XIX-wieczną wieżę.

Posłuchaj naszych rozmówców:



Weronika Walo

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »