Radio Opole » Festiwal opolski 2014 » Aktualności

Aktualności

2014-06-09, 15:00 Autor: Radio Opole

09.06.2014 Tomasz Bazan o edukacyjno-komercyjnym wymiarze opolskiego festiwalu i przyczynach flirtu polskich kompozytorów z muzyką biesiadną

Czym opolski festiwal różni się od innych festiwali, których mamy w wolnej Polsce prawdziwy wysyp? Choćby tym, że za każdym razem jakoś tam odwołuje się do swojej tradycji, poświęcając jakiejś muzycznej gwieździe sprzed lat część widowiska. Tak przynajmniej twierdzi Tomasz Bazan, szef działu muzycznego Radia Opole. A efekt? W sumie misyjny: na scenie amfiteatru pojawia się gwiazda, której na inną tak wielką imprezę raczej nikt by dziś nie zaprosił. Efekt jest edukacyjny, ale i komercyjny.

Edukacyjny, bo widzowie dostają kawał historii, w lepszym lub gorszym wydaniu. Komercyjnym , bo TVP ma coś dla starszych widzów, którzy chętnie wzruszą się przy swoim idolu sprzed lat. Ale ma to walor komercyjny także dla samych artystów.

- Jeśli ktoś pojawia się na opolskim festiwalu, to jest to sygnał, że nadal jest w grze – mówi nasz gość. – A dla pani organizującej festyny czy koncerty dla tego czy innego samorządu, to znak, że może warto tę gwiazdę zaprosić. Na trudnym muzycznym rynku promocyjny walor jest tu nie do przecenianie, przekłada się na większą liczbą koncertów i tym samym większe pieniądze.

Inna sprawa, że to tej nostalgii za starymi dobrymi czasami odwołują się także – lub przynajmniej próbują – inne festiwale. Nie przez przypadek impreza Owsiaka nazywa się Przystanek Woodstock. Ale tak jak nie da się otworzyć tamtych festiwali, tak nie da się odtworzyć Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w takiej postaci, za jaką tęsknią bardziej wybredni widzowie i krytycy.

- Krytycy muszą jednak pamiętać, że czasy się zmieniły, dziś mamy do czynienia z wielkim i kosztownym widowiskiem, nie mam mowy o koncertach do rana i spontanicznej zabawie – mówi Tomasz Bazan.

Znakiem czasu jest także wyraźne skrzywienie w stronę muzyki biesiadnej, swego rodzaju flirt z disco-polo (wystarczy przypomnieć, co Maryla Rodowicz śpiewała w tym roku).

- Mam wrażenie, że zespoły świadomie komponują utwory nie tak, by mieć przebój radiowy, ale by powstał numer, który wpisze się w kanon imprezowo-weselny, bo paradoksalnie nie wielka sztuka, ale taki kawałek do zabawy ma szansę przetrwać próbę czasu i nie odejść w zapomnienie. Takim numerem jest na przykład „Bałkanica” – tłumaczy szef działu muzycznego naszej rozgłośni.

Posłuchajcie:

Zobacz także

2014-06-07, godz. 18:49, Festiwal Opolski 2014 - Aktualności "Młode Opole" pełne talentów Karolina Kościelny zdobyła Grad Prix VI Przeglądu Twórczości Artystycznej „Młode Opole”. Laureatka głównej nagrody ma 9 lat. W rywalizacji wzięło udział 50 młodych wokalistów z całego województwa. Uczestników konkursu podzielono… » więcej 2014-06-07, godz. 15:16, Festiwal Opolski 2014 - Aktualności Leszcze gośćmi studia Radia Opole Zespół Leszcze wystąpił podczas wczorajszego koncertu SuperPremiery2014 - sezon 50+1. Bartosz Staniszewski (gitary) był gościem plenerowego studia Radia Opole. » więcej 2014-06-07, godz. 00:49, Festiwal Opolski 2014 - Aktualności Mateusz Ziółko zwycięzcą Debiutów. FILM, ZDJĘCIA Nagroda im. Anny Jantar przypadła Mateuszowi Ziółko, nagrodziła go również radiowa Jedynka. Fundacja im. Czesława Niemena przyznała nagrodę Karolinie Skrzyńskiej. Diana John reprezentująca Opole świetnie zaśpiewała 'Płonącą… » więcej 2014-06-06, godz. 22:46, Festiwal Opolski 2014 - Aktualności FILM, ZDJĘCIA SuperPremiery dla Mlynkovej 'Ostatni raz' - tą piosenką Halina Mlynkova zwyciężyła SuperPremiery. Nagrody przyznano również zespołowi Kombii (radiowa Jedynka), grupie Piersi i Ewelinie Lisowskiej (nagrody sponsorów). » więcej 2014-06-06, godz. 17:21, Festiwal Opolski 2014 - Aktualności Nowe gwiazdy na opolskim rynku. FOTO, FILM Powiększyła się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. Dziś pamiątkowe tablice odsłonili Edyta Geppert, Wojciech Korda oraz Filipinki. Były wpisy do pamiątkowej księgi oraz tort w kształcie gwiazdy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »