Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-02-04, 09:31 Autor: Radio Opole

Poznaj tajniki prawa wyborczego

To będzie rok wyborczy. W maju wybierzemy eurodeputowanych, a jesienią zagłosujemy na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W porannej rozmowie „W cztery oczy” pytaliśmy o tajniki prawa wyborczego. Wszelkie zawiłości wyjaśniał Tomasz Szczepański z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

 Kto może kandydować do Parlamentu Europejskiego? Jak powiedział nasz poranny gość, najpierw należy założyć komitet lub zgłosić się do komitetu już istniejącego.

– Oczywiście, kandydat w wyborach do Europarlamentu musi spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej i określony wiek – przynajmniej 21 lat – tłumaczy Tomasz Szczepański.

– Lista kandydatów w wyborach do Europarlamentu, którą chce wystawić komitet, musi w danym okręgu wyborczym być poparta podpisami co najmniej 10 tysięcy wyborców w tym okręgu – dodaje nasz rozmówca.

Pytaliśmy też o to, jakie warunki muszą spełniać kandydaci w wyborach samorządowych. Nowych radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierzemy 16 listopada.

Kto może zostać radnym? – Każdy, kto ukończył 18. rok życia i jest mieszkańcem gminy, do rady której chce kandydować – informuje Szczepański. – Jest jednak wyjątek – zaznacza.

– Może być też taka sytuacja, że osoba nie jest zameldowana na pobyt stały, ale stale zamieszkuje w danej gminie. W tym momencie może złożyć wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o dopisanie do rejestru wyborców i w takim przypadku, jeśli spełnia przesłanki umożliwiające dopisanie jej do rejestru wyborców, zostanie do tego rejestru dopisana i wtedy dopiero może kandydować – tłumaczy Szczepański.

Jak podkreśla nasz rozmówca, kandydat na wójta i burmistrza musi być starszy. – Musi mieć ukończone co najmniej 25 lat. Oprócz tego w przypadku wójta i burmistrza nie ma obowiązku zamieszkiwania w danej gminie – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie może kandydować w wyborach samorządowych.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:


Marzena Śmierciak/Roman Juranek (oprac. WK)


Zobacz także

2014-05-25, godz. 21:25, Eurowybory 2014 - aktualności Jazłowiecka z mandatem? Relacje z nocy wyborczej. Exit poll Według sondażu exit poll IPSOS Danuta Jazłowiecka utrzyma mandat. Jednak dane cząstkowe PKW wskazują, że może go otrzymać kandydat Nowej Prawicy. Czy Opolszczyzna będzie miała swoją przedstawicielkę w Brukseli? » więcej 2014-05-25, godz. 19:09, Eurowybory 2014 - aktualności Frekwencja do godziny 17:30 12,88 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego do godziny 17:30. W kraju frekwencja wyniosła 16,91 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 18:01, Eurowybory 2014 - aktualności Opolskie. Znów niska frekwencja 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00.Są gminy, gdzie ledwo przekroczyła 3 procent. » więcej 2014-05-25, godz. 13:28, Eurowybory 2014 - aktualności Eurowybory. Frekwencja na 12:00 5,35 procent - tyle wyniosła na Opolszczyźnie frekwencja w eurowyborach do godziny 12:00. Informacje o frekwencji w regionie i wszystkich gminach przekazał mediom sędzia Marek Bujak, członek Rejonowej Komisji Wyborczej. Jak podała PKW… » więcej 2014-05-25, godz. 10:50, Eurowybory 2014 - aktualności Gdy nie wiesz, gdzie oddać głos - Mamy pierwsze sygnały od wyborców, że mają problemy ze znalezieniem swoich lokali wyborczych - poinformował Radio Opole Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Opolanie, którzy chcą uzyskać tego rodzaju… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »