Radio Opole » Eurowybory 2014 » Aktualności - informacje bieżące archiwalne

Aktualności - informacje bieżące archiwalne

2014-02-04, 09:31 Autor: Radio Opole

Poznaj tajniki prawa wyborczego

To będzie rok wyborczy. W maju wybierzemy eurodeputowanych, a jesienią zagłosujemy na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W porannej rozmowie „W cztery oczy” pytaliśmy o tajniki prawa wyborczego. Wszelkie zawiłości wyjaśniał Tomasz Szczepański z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

 Kto może kandydować do Parlamentu Europejskiego? Jak powiedział nasz poranny gość, najpierw należy założyć komitet lub zgłosić się do komitetu już istniejącego.

– Oczywiście, kandydat w wyborach do Europarlamentu musi spełniać szereg warunków. Jednym z nich jest obywatelstwo polskie lub innego kraju Unii Europejskiej i określony wiek – przynajmniej 21 lat – tłumaczy Tomasz Szczepański.

– Lista kandydatów w wyborach do Europarlamentu, którą chce wystawić komitet, musi w danym okręgu wyborczym być poparta podpisami co najmniej 10 tysięcy wyborców w tym okręgu – dodaje nasz rozmówca.

Pytaliśmy też o to, jakie warunki muszą spełniać kandydaci w wyborach samorządowych. Nowych radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wybierzemy 16 listopada.

Kto może zostać radnym? – Każdy, kto ukończył 18. rok życia i jest mieszkańcem gminy, do rady której chce kandydować – informuje Szczepański. – Jest jednak wyjątek – zaznacza.

– Może być też taka sytuacja, że osoba nie jest zameldowana na pobyt stały, ale stale zamieszkuje w danej gminie. W tym momencie może złożyć wniosek do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o dopisanie do rejestru wyborców i w takim przypadku, jeśli spełnia przesłanki umożliwiające dopisanie jej do rejestru wyborców, zostanie do tego rejestru dopisana i wtedy dopiero może kandydować – tłumaczy Szczepański.

Jak podkreśla nasz rozmówca, kandydat na wójta i burmistrza musi być starszy. – Musi mieć ukończone co najmniej 25 lat. Oprócz tego w przypadku wójta i burmistrza nie ma obowiązku zamieszkiwania w danej gminie – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego nie może kandydować w wyborach samorządowych.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Posłuchaj wypowiedzi naszego rozmówcy:


Marzena Śmierciak/Roman Juranek (oprac. WK)


Zobacz także

2014-03-26, godz. 09:40, Eurowybory 2014 - aktualności Kłosowski o kandydowaniu do PE - Mamy mocną reprezentację kandydatów do Brukseli - powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” poseł PiS Sławomir Kłosowski. Opolszczyznę reprezentują na liście trzy osoby, najwyższą - czwartą - pozycję zajmuje właśnie… » więcej 2014-03-26, godz. 07:56, Eurowybory 2014 - aktualności Sławomir Kłosowski Szefowi się nie odmawia - tak poseł PiS komentuje swoją obecność na liście do Europarlamentu. » więcej 2014-03-25, godz. 12:36, Eurowybory 2014 - aktualności 24.03.2014 Ryszard Knosala o wielkim habilitacyjnym boomie, przyszłości szkół wyższych i szansach Danuty Jazłowieckiej na reelekcję - Część wyższych uczelni będzie miała problemy związane z niżem demograficznym i zmianami przepisów, ale raczej nie będą tak bolesne, jak obawiają się niektórzy - powiedział w Loży Radiowej prof.Ryszard Knosala, senator Platformy… » więcej 2014-03-25, godz. 11:17, Eurowybory 2014 - aktualności Opolscy kandydaci PiS do PE Trzy osoby reprezentują Opolszczyznę na listach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Najwyższą pozycję zajmuje poseł Sławomir Kłosowski. » więcej 2014-03-24, godz. 14:55, Eurowybory 2014 - aktualności Eurowybory z problemami? Zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego w Brzegu mogą zostać zakłócone. O sprawie informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dziś (24.03) burmistrza Brzegu odwiedził dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, by… » więcej
19202122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »