Radio Opole » Audycja archiwalna Tak było naprawdę » Lokalne kalendarium historyczne

Lokalne kalendarium historyczne

2013-03-13, 04:20 Autor: Radio Opole

Opolanie na koronacji Jadwigi

16 października 1384 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu odbyła się uroczystość koronacyjna Jadwigi Andegaweńskiej. Nie była to zwykła uroczystość, bowiem jedyny raz w naszej historii kobieta została koronowana nie królową lecz królem Polski. Jej praprababką była Eufrozyna córka księcia opolskiego Kazimierza I i bułgarskiej księżniczki Wioli.

W uroczystości wzięli udział dwaj opolscy Piastowie: Władysław II Opolczyk wysoki urzędnik na węgierskim dworze i jego bratanek nominalny współrządca Opola aktualnie biskup poznański książę Jan Kropidło.

Dziś skupimy się na tej ostatniej postaci. Był najstarszym synem Bolka III strzeleckiego i nieznanego pochodzenia księżnej Anny. Urodził się między rokiem 1360, a 1364. Nie wiadomo dlaczego jako najstarszy został przeznaczony do stanu duchownego. Już w młodości ze względu na bujną czuprynę nadano mu przydomek Kropidło, tak też zapisał się w kronikach i historiografii. Szybką karierę duchowną niewątpliwie zawdzięczał swemu stryjowi palatynowi węgierskiemu Władysławowi Opolczykowi.

Dzięki wsparciu stryja otrzymywał kolejno różne kościelne stanowiska zapewniające wysokie dochody. Już w wieku kilkunastu lat w roku 1379 został mianowany prepozytem spiskiej katedry. Nic więc dziwnego, że Jan Kropidło wkrótce przyzwyczaił się do luksusowego trybu życia, który nie zawsze licował z funkcją dostojnika kościelnego. Funkcja prepozyta nie przeszkodziła mu w wyjeździe na studia teologiczne do Pragi a potem do Bolonii. Zaraz po powrocie do kraju otrzymał stanowisko biskupa poznańskiego. W dwa lata później przeniesiono go do bardziej dochodowego biskupstwa kujawskiego.

Gdy w roku 1388 zwolniła się jeszcze bardziej dochodowa funkcja metropolity gnieźnieńskiego uzyskał papieską nominację na to stanowisko. Nie udało mu się jednak objąć arcybiskupstwa gnieźnieńskiego z powodu stanowczego sprzeciwu Władysława Jagiełły. Król nie chciał by tak ważne stanowisko w polskim Kościele zajmował bratanek Władysława Opolczyka, z którym od pewnego czasu był w coraz ostrzejszym konflikcie. Przez sześć lat starał się Jan o objęcie arcybiskupiego fotela. Próbował sił w zabiegach politycznych, ale podjął także próbę zajęcia Gniezna na czele zaciężnych oddziałów. Wszystko na próżno, król był cały czas górą. Biskup Jan wydał na te starania wszystkie oszczędności i popadł w ubóstwo, wobec czego w roku 1394 zrezygnował z tej funkcji i objął najbiedniejsze biskupstwo kamieńskie. Po czterech latach udało mu się przenieść do zamożnego biskupstwa chełmińskiego w całości leżącego na terenie państwa krzyżackiego. W czasie pełnienia tej funkcji kilkakrotnie podróżował incognito przez Polskę do Opola. W czasie jednej z tych podróży został schwytany przez tajne służby Jagiełły i zmuszony do złożenia przysięgi wierności królowi.

Dopiero w roku 1399 po śmierci niepokornego stryja zdołał Jan Kropidło unormować swoje stosunki z Jagiełłą. Od tej pory współpracowali. M.in. to on doprowadził w roku 1410 do złożenia królowi polskiemu hołdu przez Gdańsk.

W latach 1415-1417 brał aktywny udział w soborze w Konstancji, gdzie dał się poznać jako wytrawny polityk i odpowiedzialny za swoją diecezję mąż stanu. Zmarł w Opolu 3 marca 1421 roku. Pochowano go w kaplicy opolskiego klasztoru dominikanów. W testamencie zapisał Opolu znaczną sumę pieniędzy, co pozwoliło miastu na gruntowną przebudowę.

Zobacz także

2013-03-13, godz. 03:55, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Błogosławiony z Tworkowa Trzy dni temu minęła 125 rocznica urodzin księdza Emila Szramka - kaznodziei, publicysty, błogosławionego męczennika Kościoła Katolickiego. » więcej 2013-03-13, godz. 03:53, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Harcerz i powstaniec 34 lata temu w Londynie zmarł Adam Witold Maria Ciołkosz, ps. Kremerowski, polityk, instruktor harcerski, poseł na Sejm II Rzeczpospolitej, powstaniec śląski. » więcej 2013-03-13, godz. 03:50, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Królewskie gwarancje dla Śląska We wrześniu 1575 roku królem Czech koronowany został Rudolf II, późniejszy cesarz i wystawca tzw. Listu majestatycznego gwarantującego swobodę wyznaniową w Czechach i na Śląsku. » więcej 2013-03-13, godz. 03:48, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Elżbietanki powstały w Nysie 27 września 1842 r. powstało w Nysie zgromadzenie sióstr świętej Elżbiety. Dziś elżbietanki obchodzą 170 rocznicę istnienia zakonu. » więcej 2013-03-13, godz. 03:45, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Osław uczeń Cyryla i Metodego 1149 lat temu przebywający właśnie w słowackiej Nitrze święci Cyryl i Metody rozesłali swoich uczniów z misją chrystianizacyjną po wszystkich zakątkach Państwa Wielkomorawskiego. Na Śląsk wysłali ucznia o imieniu Osław. Jego… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »