Radio Opole » Audycja archiwalna Tak było naprawdę » Lokalne kalendarium historyczne

Lokalne kalendarium historyczne

2013-03-13, 04:13 Autor: Radio Opole

Zbyszko Bednorz - Ślązak z wyboru

11 października 1913 roku w Skalmierzycach w Wielkopolsce urodził się Zbyszko Bednorz. Jego ojciec był literatem i dziennikarzem, a jako działacz plebiscytowy blisko współpracował z Wojciechem Korfantym.

Od 1922 r. rodzina Bednorzów osiedliła się w Chorzowie. Zbyszko po ukończeni studiów polonistycznych na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu wrócił na Śląsk i podjął pracę w tygodniku „Powstaniec”. We wrześniu1939 r. ścigany przez gestapo wyjechał do Warszawy. Tam nawiązał współpracę z Delegaturą Rządu Polskiego na Kraj. Pracował w Sekcji Zachodniej Departamentu Informacji i Prasy Okręgu Śląskiego. W roku 1943 wydano jego książkę „Śląsk wierny Ojczyźnie”.

Podczas Powstania Warszawskiego 24 sierpnia 1944 r. na antenie Radia Błyskawica wygłosił słynny apel do mieszkańców Ziem Zachodnich. W apelu tym znalazła się deklaracja, że Armia Krajowa walczy nie tylko o niepodległość, ale także o odzyskanie dla Polski Ziem Zachodnich. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, z którego wkrótce uciekł i przedostał się do Częstochowy. Tam w grudniu 1944 r. wziął ślub z poznaną w powstaniu łączniczką Różą Wróblówną. W końcowym okresie II wojny światowej i tuż po niej związał się z poakowską, narodową grupą skupioną wokół pisma „Ojczyzna”. Liderami tej grupy byli Jacek Nikisz i Alojzy Targ.

W roku 1948 za swoją podziemną działalność został aresztowany. Skazano go na 15 lat więzienia. Wyszedł na wolność w roku 1951 dzięki interwencji twórcy stowarzyszenia PAX Bolesława Piaseckiego.

Od roku 1954 zamieszkał w Opolu, gdzie poświęcił się literaturze publicystyce. Od 1960 roku przez 20 lat pracował w Instytucie Śląskim, gdzie kierował Pracownią Historii Kultury Polskiej na Śląsku. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gościu Niedzielnym", "Tygodniku Warszawskim", "Odrze", "Kierunkach".

W roku 2004 otrzymał tytuły honorowego profesora uniwersytetu Opolskiego oraz Honorowego Obywatela Województwa Opolskiego.

Tworzył powieści, opowiadania, wiersze, prace historyczno-literackie i eseistyczno-wspomnieniowe, związane ze Śląskiem i jego historią. Jego utwory cechuje głęboki patriotyzm oraz silne przywiązanie do chrześcijańskiego systemu wartości. Był także wielkim znawcą i miłośnikiem śląskiej ziemi. Zmarł 28 listopada 2010 roku w Opolu.

Zobacz także

2013-03-13, godz. 03:55, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Błogosławiony z Tworkowa Trzy dni temu minęła 125 rocznica urodzin księdza Emila Szramka - kaznodziei, publicysty, błogosławionego męczennika Kościoła Katolickiego. » więcej 2013-03-13, godz. 03:53, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Harcerz i powstaniec 34 lata temu w Londynie zmarł Adam Witold Maria Ciołkosz, ps. Kremerowski, polityk, instruktor harcerski, poseł na Sejm II Rzeczpospolitej, powstaniec śląski. » więcej 2013-03-13, godz. 03:50, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Królewskie gwarancje dla Śląska We wrześniu 1575 roku królem Czech koronowany został Rudolf II, późniejszy cesarz i wystawca tzw. Listu majestatycznego gwarantującego swobodę wyznaniową w Czechach i na Śląsku. » więcej 2013-03-13, godz. 03:48, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Elżbietanki powstały w Nysie 27 września 1842 r. powstało w Nysie zgromadzenie sióstr świętej Elżbiety. Dziś elżbietanki obchodzą 170 rocznicę istnienia zakonu. » więcej 2013-03-13, godz. 03:45, Tak było naprawdę - Lokalne kalendarium historyczne - artykuły Osław uczeń Cyryla i Metodego 1149 lat temu przebywający właśnie w słowackiej Nitrze święci Cyryl i Metody rozesłali swoich uczniów z misją chrystianizacyjną po wszystkich zakątkach Państwa Wielkomorawskiego. Na Śląsk wysłali ucznia o imieniu Osław. Jego… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »