Radio Opole » Najważniejsze 2013 » Artykuły

Artykuły

2013-12-31, 11:48 Autor: Radio Opole

Brzeg okoniem. Bilans 2013

Brzeg od lat rozdarty jest między Opolem a Wrocławiem. I nic dziwnego, że jego stosunki z władzami Opolszczyzny bywają napięte. Nie inaczej było w roku 2013, choć wiele wskazuje na to, że możliwy jest kompromis.

Ratusz w Brzegu

Brzeski samorząd od lat protestuje przeciwko zbyt niskim dotacjom przyznawanym na zadania zlecone. W 2013 roku również nie obyło się bez zgrzytów między Urzędem Miejskim a Urzędem Wojewódzkim. Burmistrz Brzegu nadal udowadniał, że dotacje na funkcjonowanie Urzędu Stanu Cywilnego są zbyt niskie i pieniędzy brakuje. Urzędnicy wojewody tłumaczyli, że brzeski samorząd otrzymał większe wsparcie niż rok wcześniej, a pieniądze przyznane z Warszawy trzeba podzielić równo między opolskimi gminami i miastami.

Ale to nie jedyne punkty zapalne. Iskrzyło także między Urzędem Miejskim a Urzędem Marszałkowskim. Burmistrz Wojciech Huczyński zapowiedział, że będzie chciał pozyskać unijne pieniądze także z aglomeracji wrocławskiej, a to z kolei nie spodobało się w Opolu. Sugerowano nawet, że w ramach RPO Brzeg nie otrzyma ani złotówki. Końcem roku pojawiła się szansa na pojednanie. Nowy marszałek Andrzej Buła wyciągnął dłoń i obiecał pomoc w pozyskaniu terenów po byłej jednostce wojskowej, które leżą w granicach miasta, a od wielu lat są nieużytkami.

- Już w drugim dniu swojego urzędowania otrzymałem telefon od burmistrza Huczyńskiego, który prosił mnie o wspólną interwencję w Ministerstwie Obrony Narodowej, by przejąć te tereny. I takie kroki poczyniłem - mówił na listopadowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego marszałek Buła.

- Dla naszego miasta to gra warta świeczki - wyjaśniał burmistrz Wojciech Huczyński. - Do zagospodarowania po byłej jednostce jest ponad 50 hektarów ziemi. Największą wadą tego terenu jest to, że rośnie tam sporo drzew i krzaków. Drugą niedogodnością jest to, że na razie to teren specjalny, na którym niewiele można zrobić. W momencie przejęcia tych nieruchomości trzeba będzie zmienić plan zagospodarowania - tłumaczył burmistrz Brzegu.

Nieoficjalnie mówi się, że Agencja Mienia Wojskowego pozbędzie się tych terenów na rzecz miasta, nie wiadomo na razie, na jakich warunkach. Realizacja tej procedury może znacznie przyczynić się do poprawy stosunków między Brzegiem a stolicą województwa.


Maciej Stępień

Zobacz także

2014-01-01, godz. 13:34, Najważniejsze 2013 - Artykuły Robal Jakiego. Bilans 2013 Efektowną karierę zrobił w 2013 roku poseł Patryk Jaki, rzecznik Solidarnej Polski. Rzadko bywał w regionie, ale brylował w ogólnopolskich mediach i na łamach tabloidów, które opisywały jego randki z narzeczoną i ślub z udziałem… » więcej 2014-01-01, godz. 13:19, Najważniejsze 2013 - Artykuły Moszna na raty. Bilans 2013 Na początku roku Zarząd Województwa nieoczekiwanie ogłosił, że rezygnuje z wielkiego remontu pałacu w Mosznej. Flagowa inwestycja za kilkadziesiąt milionów, o którą politycy kłócili się ostro kilka lat, została zarzucona, bo… » więcej 2014-01-01, godz. 11:48, Najważniejsze 2013 - Artykuły Opole inaczej. Bilans 2013 Rok 2013 przyniósł także kolejny nietypowy przewodnik po Opolu. Instytucje kultury i miejsca pamięci, ale także bary mleczne i kręgielnię można znaleźć na Alternatywnej Mapie Opola. Stowarzyszenie OPAK już po raz drugi przygotowało… » więcej 2013-12-31, godz. 16:37, Najważniejsze 2013 - Artykuły Trasy bez śniegu. Bilans 2013 Otwarcie profesjonalnych tras do narciarstwa biegowego było najważniejszym wydarzeniem 2013 roku dla amatorów zimowej rekreacji w Górach Opawskich. Jedyny problem to brak śniegu. Trasy te miały przyciągnąć turystów, którzy dotąd… » więcej 2013-12-31, godz. 15:29, Najważniejsze 2013 - Artykuły Przepłynął La Manche. Bilans 2013 Grzegorz Radomski, 29-letni opolanin, jako trzeci Polak w historii przepłynął 2 sierpnia 2013 roku Kanał La Manche. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »