Radio Opole » Najważniejsze 2013 » Artykuły

Artykuły

2013-12-31, 10:35 Autor: Radio Opole

Podchody pod ratusz. Bilans 2013

2013 rok przyniósł zmiany personalne we władzach stolicy województwa. Zaczęła się walka o schedę po Ryszardzie Zembaczyńskim, który za rok odejdzie z polityki. Kto zajmie jego miejsce? Wiadomo, że PO zrobi wszystko, by władzę w Opolu zachować.

Arkadiusz Wiśniewski i Tadeusz JarmuziewiczPlatforma Obywatelska wybrała nowe władze partyjne w Opolu. Przewodniczącego Ryszarda Zembaczyńskiego zastąpił Tadeusz Jarmuziewicz. Tym samym stał się najbardziej prawdopodobnym kandydatem PO na prezydenta Opola w nadchodzących wyborach.
Miesiąc później Jarmuziewicz złożył wniosek o wykluczenie z partii wiceprezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego i cofnięcie mu rekomendacji. Kilka dni wcześniej Wiśniewski w czasie sesji rady miasta przyznał, że chce zostać prezydentem miasta w 2014 roku.

- Powodem złożenia wniosku było działanie na szkodę partii nie tylko w Opolu, ale też w regionie poprzez działanie na rzecz innej organizacji - tak tłumaczył to rzecznik PO w regionie Daniel Palimąka. - Próbował też oddziaływać na radnych Platformy, aby szli w jego ślady - mówił.

Wiśniewski miał prowadzić rozmowy z Marcinem Ociepą, szefem koalicyjnego klubu Razem dla Opola. Zarzucano mu również, że namawiał dwójkę radnych PO do przejścia do Razem Dla Opola.

Wiceprezydent zaprzeczał i zapewniał, że udowodni swoją niewinność przed koleżeńskim sądem partyjnym. Do tego jednak nie doszło, bo kilka godzin po tym, jak sprawa wniosku o wykluczenie z partii wyszła na jaw, Wiśniewski został zwolniony z pracy.

Komentując swoje odwołanie, Wiśniewski przekonywał, że był po prostu dużym zagrożeniem dla Tadeusza Jarmuziewicza. - Za dobrze szło, zbyt wiele rzeczy się udało. W scenariuszu, w którym ktoś jest jedynym i wyłącznym kandydatem, moja osoba mogła być niewygodna - mówił. - Sięgnięto po metody polityczne przypominające słusznie minione, nie czekano na żadne wyjaśnienia z mojej strony - dodawał.

Nowym wiceprezydentem Opola została Danuta Wesołowska, naczelniczka wydziału do spraw europejskich w urzędzie miasta.

Natomiast Wiśniewski, nie czekając na sąd partyjny, złożył legitymację i pożegnał się formacją, której członkiem był 12 lat.



Aneta Skomorowska

Zobacz także

2014-01-01, godz. 15:06, Najważniejsze 2013 - Artykuły Wszystkiego Najlepszego! Skończył się pierwszy dzień 2014 roku, Radio Opole zamyka więc bilans roku 2013. Dziękujemy wszystkim Słuchaczom, którzy wzięli udział w naszej zabawie w podsumowanie najważniejszych wydarzeń minionego roku.Wszystkiego Najlepszego… » więcej 2014-01-01, godz. 14:58, Najważniejsze 2013 - Artykuły Ten trzeci. Bilans 2013 W 2013 na lewej stronie opolskiej sceny politycznej zrobiło się ciasno. Poseł Tomasz Garbowski, który rok wcześniej stracił funkcję szefa SLD w regionie, przeciągnął do partii Adama Kępińskiego, posła Ruchu Palikota. Obaj od razu… » więcej 2014-01-01, godz. 14:32, Najważniejsze 2013 - Artykuły Widłak poległ. Bilans 2013 Osiem miesięcy trwało wielkie polowanie opozycji na kędzierzyńsko-kozielskiego starostę Artura Widłaka. Ostatecznie został odwołany ze stanowiska pod koniec sierpnia, władzę przejęła koalicja Platformy Obywatelskiej z Mniejszością… » więcej 2014-01-01, godz. 14:07, Najważniejsze 2013 - Artykuły Otrzęsiny bez posłów. Bilans 2013 W czerwcu na nietypowe otrzęsiny zaprosił opolskich parlamentarzystów Józef Swaczyna, strzelecki starosta i szef Konwentu Starostów Województwa Opolskiego. Chciał ich przewieźć po dziurawych drogach powiatowych. Przyjechał tylko… » więcej 2014-01-01, godz. 13:51, Najważniejsze 2013 - Artykuły Pulit górą. Bilans 2013 Na początku października sąd Okręgowy w Opolu ostatecznie uniewinnił wójta Skarbimierza Andrzeja Pulita od zarzutu poświadczeniu nieprawdy przy rozliczaniu dotacji na rozbiórkę obiektów na posowieckim lotnisku. Pulit triumfował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »