Radio Opole » Najważniejsze 2013 » Artykuły

Artykuły

2013-12-30, 13:14 Autor: Radio Opole

Mundurowa seksafera. Bilans 2013

Nadszarpnięty wizerunek opolskiej policji, komendant wojewódzki na emeryturze, zdegradowana naczelnik wydziału komunikacji społecznej. To pokłosie tak zwanej seksafery w opolskiej policji.

 Polską wstrząsnęły nagrania rozmów gen. Leszka Marca ze swoją podwładną, w której wątki służbowe mieszały się z obyczajowymi. Sprawą zajęły się ogólnopolskie media. W rozmowie padły między innymi oskarżenia o korzystanie z usług prostytutek przez komendanta powiatowego ze Strzelec Opolskich, który wytoczył sprawę pomawiającej go naczelniczce.

Ona sama stwierdziła, iż została potraktowana niesprawiedliwie, bowiem gen. Marzec szybko odszedł na emeryturę, a wobec niej wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

Komendant główny policji gen. Marek Działoszyński - mimo wydarzeń, które nadszarpnęły wizerunek opolskiej policji - deklarował, że dotychczasową pracę funkcjonariuszy w regionie ocenia bardzo wysoko.

- To wynika z badań jakie przeprowadziliśmy - mówił w Opolu gen. Działoszyński. - Mieszkańcy Opolszczyzny uważają, że żyje się tu bezpiecznie, bo widują patrole i dobrze oceniają pracę funkcjonariuszy i ich samych - dodał gen. Działoszyński

Gen. Marzec odszedł na emeryturę, a wobec byłej naczelniczki toczyło się postępowanie dyscyplinarne. Organizacje feministyczne i Helsińska Fundacja Praw człowieka protestowały. Byli współpracownicy zawieszonej naczelniczki podkreślali jednak, że współpraca z nią to była katorga.

O złej współpracy z Katarzyną S. mówił także Benedykt Nowak, szef związku zawodowego policjantów. Nie widział też dyskryminacji byłej naczelnik.

4 lipca na stanowisko pełniącej obowiązki komendanta wojewódzkiego policji powołano białostoczankę insp. Irenę Doroszkiewicz. Gen. Działoszyński podkreślał, że sytuacja wymagała osoby spoza środowiska opolskiego - I taka właśnie decyzja zapadła, że osoba z zewnątrz pokieruje opolską komendą wojewódzką i doprowadzi do uporządkowania spraw - mówił komendant główny policji.

Sama insp. Doroszkiewicz ostrożnie podeszła do swej nominacji. - Nie będę tutaj składała jakichś deklaracji, bo muszę się zapoznać z sytuacją i ocenić, czy jest napięta - stwierdziła pełniąca obowiązki komendanta insp. Doroszkiewicz.

Ostatecznie insp.Doroszkiewicz została jedyną w Polsce kobietą kierującą komendą wojewódzką policji. Odstąpiono od ukarania byłej naczelniczki a śledztwo w sprawie nagranej rozmowy zostało umorzone. Jak się okazało, były komendant wojewódzki przypadkowo sam się nagrał za pomocą aparatury używanej przy telekonferencjach. Ponieważ nagrania takie są spisywane, treść rozmowy poznały inne osoby. Kto dostarczył nagrania mediom, nie wiadomo.


awAdam Wołek

Zobacz także

2013-12-31, godz. 10:35, Najważniejsze 2013 - Artykuły Brzeskie cuda. Bilans 2013 Zamek Piastów Śląskich i zabytkowe polichromie Nowymi Cudami Polski. Branżowy miesięcznik National Geographic Traveller i przede wszystkim turyści docenili brzeskie perełki architektoniczne w ogólnopolskim plebiscycie. Powiat brzeski… » więcej 2013-12-31, godz. 09:56, Najważniejsze 2013 - Artykuły Odbili zamek. Bilans 2013 Odzyskanie zamku to największy tegoroczny sukces gminy Głogówek. Sądowa batalia o ten zabytek trwała cztery lata. Kupił go od gminy przedsiębiorca spod Częstochowy. Gdy w wyznaczonym notarialnie terminie nie przeprowadził remontu… » więcej 2013-12-31, godz. 09:55, Najważniejsze 2013 - Artykuły Wybuchy w Nysie. Bilans 2013 W połowie września Nysą wstrząsnęły detonacje. W powietrzu latały kawałki metalu i gruzu. Jeden z nich wpadł przez zamknięte okno na II piętro bloku tuż przy Komendzie Powiatowej Policji. Inny zniszczył samochód w centrum miasta… » więcej 2013-12-31, godz. 09:47, Najważniejsze 2013 - Artykuły Spór o dług. Bilans 2013 Władzom powiatu kluczborskiego rok 2013 upłynął na sporach z Regionalną Izbą Obrachunkową o wysokość zadłużenia. Zdaniem RIO, znacznie przekroczyło ono dopuszczalny poziom 60 procent. Zdaniem starostwa, wcale nie. » więcej 2013-12-31, godz. 08:52, Najważniejsze 2013 - Artykuły Tablice? Nie! Bilans 2013 Sporą sensację wywołała w 2013 roku Rada Miejska w Ozimku, która zdecydowała, że nie chce u siebie dwujęzycznych tablic. Działacze Mniejszości Niemieckiej byli tak rozczarowani, że poskarżyli się nawet marszałek Sejmu. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »