Radio Opole » Leksykon rzeczy zwykłych » Co w leksykonie?

Co w leksykonie?

2012-01-10, 15:51 Autor: Radio Opole

Kredki Crayola

Chodź, pomaluj mi świat na żółto i na niebiesko, niech na niebie stanie tęcza malowana twoją kredką.

Jakoś tak automatycznie słowa tej piosenki grupy „Dwa plus jeden” przyszły mi na myśl, kiedy siadłem do tego tematu. Kredki - jakże dawno nie miałem z nimi żadnego kontaktu. Żadnego? I tu znów refleksja. Przecież jakieś trzy lata temu kupiłem żonie cały zestaw do malowania: sztalugę okazałą, bloki rysunkowe, farby, pędzle i kredki. Zawsze, kiedy oglądała w jakiś filmach osoby malujące wypowiadała niezmienną kwestię, że to musi być cudowne uczucie, twórcze i uspakajające - tak móc sobie malować. Muszę kiedyś spróbować, ale nie mam na czym... Już od trzech lat ma, ale jeszcze nie spróbowała, widać, że na razie czuje się spokojnie. A kredki sobie leżą - i czekają a ja postanowiłem dojść nieco ich historii.

W 1864 roku Joseph Binney założył firmę Chemical Co. w Peekskill (stan NY ). Firma była odpowiedzialna generalnie za kolorystkę różnych produktów, a m.in. w oponach samochodowych komponentów służących do wzmocnienia ich trwałości. Po roku 1885 do głosu dochodzi młodsze pokolenie. Syn Josepha – Edward oraz jego kuzyn Harold Smith zakładają rodzinną spółkę partnerską i poszerzają dotychczasową produkcję, w tym m.in. o polskie buty.

W 1900 firma zakupuje kamienny młyn i rozpoczęła produkcję ołówków dla szkół i kredki.

Wpadli na pomysł połączenia parafiny z różnymi barwnikami. Markę Crayola wymyśliła żona Edwarda - Alice, która połączyła słowa pochodzących z języka francuskiego: kreda i olej - i w 1903 roku ruszyła produkcja kredek. Pierwsze pudełka zawierały osiem kolorów: żółty, zielony, czerwony, niebieski, fioletowy, pomarańczowy, brązowy i czarny.

W 1904 roku na Światowych Targach w St. Louis firma dostaje zloty medal za Du-septic – białą kredę bezpyłową. W rok później również złoty medal tym razem z nie mniej ciekawym produktem innej firmy o nazwie Jack Daniels whisky. Oba zresztą istnieją do dziś.

Co kilka lat firma Binney&Smith wprowadza do sprzedaży nowe rozwiązania kolorystyczne.

A dzisiaj już jest ich - 120 kolorów. W roku 1984 zostaje przejęta przez prywatną firmę Hallmark Cards, Binney& Smith zostaje wycofana z nazwy na rzecz przyjętej w 2007 roku Crayola LLC. Nazwa i marka jest rozpoznawalna w ponad 80 krajach, a w Stanach w 99% gospodarstw domowych. I tak od ponad 100 lat pomagają nam malować ten świat już teraz w ponad 120 kolorach, chociaż niektórzy powiadają, że wystarczyłby jeden - czarny. Ale nam przecież nikt nie powie, że czarne jest czarne, a białe jest - białe.

Posłuchaj:

Zobacz także

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »