Radio Opole » Leksykon rzeczy zwykłych » Co w leksykonie?

Co w leksykonie?

2011-10-03, 13:05 Autor: Radio Opole

Drzwi obrotowe

Kiedy mówimy „ma dobre wejście”, to na ogół wiemy, o co chodzi, obojętnie, czy jest to podtekstowe, czy też rzeczywiste wejście.

Jeżeli jednak ma również dobre wyjście, to jest to dobro wszechstronne. Nad takim właśnie rozwiązaniem od lat zastanawiał się Teofil Van Kannel, amerykański wynalazca drzwi obrotowych, które uzyskały patent w sierpniu 1888 r. Drzwi były 3-skrzydłowe, bezgłośne, obrotowe. Zatrzymywały wiatr, deszcz, śnieg i kurz, jednak w patencie nie ma określenia drzwi obrotowe.

Jednak autorem pierwszego pomysłu na takie rozwiązanie drzwi wejściowych był niemiecki wynalazca z Berlina H. Bauchhaker, który zarejestrował swój patent na drzwi bez przeciągów powietrza.

Pierwsze drzwi wg projektu Kandela zostały zamontowane w restauracji na Times Square na Manhattanie. Znacznie lepiej znosiły one obciążenia wielokondygnacyjnych budynków niż drzwi tradycyjne, jednocześnie regulując ciśnienie wewnątrz.

W roku 1942 w popularnym bostońskim nocnym klubie „Kokosowiec Grove” wybucha pożar. Giną 492 osoby. Jednym z powodów takiej dużej ilości ofiar są drzwi obrotowe, które zablokowane uniemożliwiały ucieczkę. Po tej katastrofie przyjęto specjalne rozwiązania zabezpieczające, jednak do dnia dzisiejszego zdarzają się sytuacje zablokowania ludzi, czy wręcz uderzenia skrzydłem drzwi. Może np. na Youtube zobaczyć popularnego Justina Biebiera, który wychodząc przez drzwi obrotowe, uderza swoją czaszką artysty w skrzyło drzwi. Tym nie mniej są one preferowanym rozwiązaniem w wyższych budynkach ze względu na minimalizowanie strat ciepła i klimatyzacji. Drzwi obrotowe zazwyczaj obracają się w lewo, czyli ludzie wchodzą i wychodzą z prawej strony. W prawo obracają się np. w Australii i Nowej Zelandii, a system mieszany instalowany jest w Anglii.

Nad szybkością obrotową drzwi czuwa gubernator, nie jest to osoba czy urząd, ale mechanizm kontroli prędkości. Automatyczne drzwi obrotowe posiadają czujnik bezpieczeństwa, który ma zapobiegać śmiertelnym wypadkom. Na lotniskach wykorzystuje się drzwi obrotowe jednokierunkowe z blokadą hamulcową i czujnikiem, który reaguje, gdy ktoś wchodzi z niewłaściwej strony.

Pomysł Teofila Van Kannela został wysoko oceniony przez ówczesne środowisko naukowe i biznesowe, a sam autor w 1889 otrzymuje medal im. Johna Scotta, natomiast w 2007 roku zostaje wciągnięty do Narodowego Panteonu Wynalazców.

Urodzony w 1841 roku Kannel umiera 1919. Pomysł na ten interes kręci się nadal mimo, że czasami coś się tam jednak zablokuje.

Posłuchaj:

Zobacz także

2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »