Radio Opole » Niezła historia » Niezła historia - artykuły

Niezła historia - artykuły

2011-09-01, 12:53 Autor: Radio Opole

Para buch, koła w ruch… i 224 km/h osiągnięte!

Gdy mowa o pojazdach napędzanych parą, na myśl przychodzi nam od razu tuwimowska lokomotywa, która jak wiadomo, ”stoi na stacji i pot z niej spływa”.

Skojarzenie jest oczywiście jak najbardziej na miejscu, bowiem to lokomotywy właśnie stały się synonimem pojazdów, wykorzystujących do napędu siłę sprężonej pary wodnej. Choć przecież nie są jedyne, bowiem na morzach czyniono i czyni się pożytek z pary nie od dziś. Nota bene, warto przy okazji wyjaśnić, że uchodzący za hipernowoczesny napęd atomowy, również silnie odwołuje się do tradycji technicznej. W reaktorach jądrowych, montowanych i dziś na przykład na okrętach podwodnych, wytwarza się jedynie energię cieplną potrzebną do zmiany wody w nasyconą parę wodną. A ta, niczym w dawnym parostatku, napędza turbiny obracające śrubę napędową i prądnice. Nie ma jednak co kryć, że pojazdy napędzane parą wodną nie uchodzą za demony szybkości. Tymczasem 25 sierpnia 2009 Charles Burnett III, ustanowił nowy rekord dla pojazdu napędzanego parą, osiągając niebywałą prędkość 224 km/h! Co ciekawsze, trwało aż sto lat nim udało się zdetronizować Amerykanina Freda Marriota, który w 1906 roku rozpędził swój parowy pojazd na plaży na Florydzie do ponad 205 km/h. Brytyjski zespół, którego pojazd nazwano Inspiration, czyli Inspiracja, ciężko pracował blisko dziesięć lat na swój sukces. Powstał pojazd mierzący ponad siedem i pół metra długości i ważący trzy tony. Rzeczywiście napędzany jest turbiną parową, ale o bardzo wysokim stopniu komplikacji. Dość powiedzieć, że w procesie przekształcania pary wodnej w siłę napędową trzeba wykorzystywać 60 litrów ciekłego propanu, który w procesie spalania doprowadza 140 litrów destylowanej wody do temperatury około 400 stopni Celsjusza. Wtedy wyzwala się para wodna, która wędruje liczącym łącznie trzy kilometry długości systemem rurek, wprawiając w ruch dwufazową turbinę osiągającą 13 tysięcy obrotów na minutę. Układ taki produkuje 365 KM mocy. Sporo! Jednak wszystko to musi się oczywiście odbywać także pod nadzorem bardzo skomplikowanego systemu sterowania napędem. Tym jednak większe uznanie dla piętnastoosobowego zespołu, który większość pracy nad bolidem wykonał na jednej z farm w Hampshire w Anglii.

Czy sukces Inspiration oznacza jednak, że któregoś dnia na naszych drogach pojawią pojazdy wykorzystujące parę wodną do napędu? Dziś wydaje się to mało prawdopodobne, jednak pamiętajmy, że historia motoryzacji pełna jest nieoczekiwanych zwrotów akcji. Choć zwolennicy spiskowych teorii dziejów powiedzą pewnie, że nie stanie się to wcześniej, niż wyciśniemy z Ziemi ostatnią kroplę ropy naftowej.

Posłuchaj felietonu:

Ireneusz Prochera (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Zobacz także

2011-06-02, godz. 14:19, Niezła historia - artykuły Róbcie, jak uważacie... „Róbcie, jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali” - te słowa wypowiedziane podobno przez Leonida Breżniewa do Edwarda Gierka w przeddzień wizyty papieża - Polaka w ojczystym kraju pewnie jeszcze… » więcej 2011-06-01, godz. 15:26, Niezła historia - artykuły Krwawa sobota 1 czerwca w Nowoczerkasku W powszechnej świadomości Związek Radziecki, czy jak często lubili powtarzać jego twórcy „ojczyzna światowego proletariatu”, nie kojarzy się z miejscem, w którym dochodziłoby do buntów. » więcej 2011-06-01, godz. 14:27, Niezła historia - artykuły Nixon 40 lat przed Obamą 31 maja 1972 roku Richard Nixon jako pierwszy amerykański prezydent odwiedził Polskę. Polityk zatrzymał się w Warszawie na dwa dni, wracając z Moskwy. Była to część jego, jak zapewne by powiedziano w kręgach artystycznych, „światowego… » więcej 2011-05-30, godz. 14:04, Niezła historia - artykuły Co dziś w Niezłej historii? Pewnie nic nowego… Nihil Novi - pod taką nazwą przeszła do historii przyjęta podczas obrad w Radomiu 15 maja 1505 roku konstytucja stanowiącą podstawę funkcjonowania dwuizbowego parlamentu Rzeczpospolitej. » więcej 2011-05-26, godz. 10:54, Niezła historia - artykuły ZOMO przeciw matkom – 26 maja 1966 w Brzegu Rankiem 26 maja 1966 roku, przy wtórze kościelnych dzwonów, na Placu Zamkowym przed kościołem parafialnym w Brzegu zgromadził się blisko dwutysięczny tłum, w którym przeważały kobiety, młodzież i dzieci. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »