Radio Opole » Niezła historia » Niezła historia - artykuły

Niezła historia - artykuły

2011-09-01, 12:48 Autor: Radio Opole

Krawiec częścią tragicznej historii kraju

Günter Litfin był skromnym, lubianym przez klientów 24-letnim krawcem ze wschodniej części Berlina. Nigdy pewnie nie myślał, że stanie się częścią tragicznej historii swego kraju.

A jednak dane mu było zostać pierwszym uciekinierem zastrzelonym podczas próby nielegalnego przekroczenia Muru Berlińskiego. Stało się to 24 sierpnia, a więc ledwie w kilka dni od ostatecznego przecięcia Berlina betonową zaporą kilkumetrowej wysokości. To, co znamy dziś pod pojęciem „muru berlińskiego’ było tak naprawdę całym, liczącym ponad sto pięćdziesiąt kilometrów systemem umocnień, który oprócz samego muru tworzyły też okopy, zapory z drutu kolczastego i pola minowe. Historycy do dziś spierają się, ilu ludzi zginęło próbując przedostać się przez te szańce do wolności. Różne źródła podają od 86 do 238 śmiertelnych przypadków. Pomysł odcięcia wschodniej części miasta zrodził się w głowach funkcjonariuszy władz NRD tuż po tym, gdy okazało się, że ta część granicy pomiędzy niemieckimi państwami pozostała ostatnią luką, pozwalającą wymknąć się z robotniczego raju do świata gospodarki rynkowej. Jej zamknięcie było poważnym ciosem przede wszystkim na blisko 50 tysięcy tzw. „granicznych skoczków”, czyli obywateli NRD na stałe pracujących po zachodniej stronie granicy. Czerpali oni z tego faktu wymierne materialne profity, pozwalające im dzięki twardym markom zarabianym w kapitalistycznym świecie, wieść dobre życie na wschodzie. Teraz miało się to gwałtownie skończyć, o czym świadczyły już wcześniej niepokojące sygnały. Wsłuchany w nie Günter Litfin podjął więc decyzję, że pora na radykalne decyzje. Zanim jednak zdążył przeprowadzić się na stałe do świeżo wynajętego w Berlinie Zachodnim mieszkania, na drogach pojawiły się pierwsze zapory z drutu kolczastego, stąd podjęta późnym popołudniem 24 sierpnia próba ucieczki. Jej głównym elementem było pokonanie szerokiego na trzydzieści metrów kanału. Niestety Lifting został dostrzeżony przez straż kolejową, patrolującą pobliski most. Padły dwa strzały ostrzegawcze i wezwanie do zawrócenia. Ponieważ nie reagował, funkcjonariusze rozpoczęli ostrzał z broni maszynowej. Kule ugodziły pływaka, gdy był około dziesięciu metrów od brzegu oznaczającego upragnioną wolność…. Litfin nie mógł oczywiście wiedzieć, że tego samego ranka w dniu planowanej ucieczki, policja i wszelkie służby mundurowe otrzymały pierwsze rozkazy, by nie wahały się otwierać ognia do uciekinierów, nawet, gdyby miało to oznaczać ich śmierć…

Oczywiście nie wszystkich uciekinierów spotkał tak tragiczny los. Warto dodać, że do września podjęto 216 udanych prób ucieczek obejmujących 400 ludzi. Wśród nich była tez spora grupa… budowniczych muru, którzy najlepiej wiedzieli, że powstaje twór którego realna siła tkwiła nie w żelbetonowej konstrukcji, a głównie w betonie partyjnym…

Posłuchaj felietonu:

Ireneusz Prochera (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Zobacz także

2011-06-02, godz. 14:19, Niezła historia - artykuły Róbcie, jak uważacie... „Róbcie, jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali” - te słowa wypowiedziane podobno przez Leonida Breżniewa do Edwarda Gierka w przeddzień wizyty papieża - Polaka w ojczystym kraju pewnie jeszcze… » więcej 2011-06-01, godz. 15:26, Niezła historia - artykuły Krwawa sobota 1 czerwca w Nowoczerkasku W powszechnej świadomości Związek Radziecki, czy jak często lubili powtarzać jego twórcy „ojczyzna światowego proletariatu”, nie kojarzy się z miejscem, w którym dochodziłoby do buntów. » więcej 2011-06-01, godz. 14:27, Niezła historia - artykuły Nixon 40 lat przed Obamą 31 maja 1972 roku Richard Nixon jako pierwszy amerykański prezydent odwiedził Polskę. Polityk zatrzymał się w Warszawie na dwa dni, wracając z Moskwy. Była to część jego, jak zapewne by powiedziano w kręgach artystycznych, „światowego… » więcej 2011-05-30, godz. 14:04, Niezła historia - artykuły Co dziś w Niezłej historii? Pewnie nic nowego… Nihil Novi - pod taką nazwą przeszła do historii przyjęta podczas obrad w Radomiu 15 maja 1505 roku konstytucja stanowiącą podstawę funkcjonowania dwuizbowego parlamentu Rzeczpospolitej. » więcej 2011-05-26, godz. 10:54, Niezła historia - artykuły ZOMO przeciw matkom – 26 maja 1966 w Brzegu Rankiem 26 maja 1966 roku, przy wtórze kościelnych dzwonów, na Placu Zamkowym przed kościołem parafialnym w Brzegu zgromadził się blisko dwutysięczny tłum, w którym przeważały kobiety, młodzież i dzieci. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »