Radio Opole » Niezła historia » Niezła historia - artykuły

Niezła historia - artykuły

2011-07-08, 12:18 Autor: Radio Opole

Latający talerz przechwycony

8 lipca 1947 roku lokalna gazeta Roswell Daily Record opublikowała artykuł opatrzony pisanym wielkimi literami tytułem „Personel bazy lotniczej przechwytuje latający talerz na ranczo w regionie Roswell”.

Tym samym gazeta dała początek trwającym do dziś spekulacjom, co właściwie spadło tam na ziemię? Później oczywiście pojawiało się na ten temat wiele innych informacji, warto jednak sięgnąć do źródła, by wiedzieć, od czego to wszystko się zaczęło… A artykuł rozpoczyna się od stwierdzenia, że to nie kto inny, tylko oficer wywiadu z 509 Grupy Bombowej stacjonującej w Roswell ogłosił, że wojsko weszło w posiadanie latającego spodka. Użyto właśnie takiego sformułowania „ flying saucer ” i to bez cudzysłowu…Następnie wyjaśniono, że pojazd został znaleziony na farmie w pobliżu miasta po tym, gdy o jego odkryciu szeryfa zawiadomił niezidentyfikowany ranczer. Następnie wrak został zabrany do wojskowej bazy w Roswell, gdzie był badany, a następnie przekazany wyższej instancji, gdzie z kolei ślad się urywa. Gdy wiadomość o tym wydarzeniu zaczęła lotem błyskawicy obiegać kraj, wojsko czym prędzej zabrało głos jeszcze raz, dementując tym razem informacje o rzekomym „spodku”. A następnego dnia w prasie można było przeczytać, że chodziło o resztki balonu meteorologicznego. I w ten sposób sprawa właściwie „przyschła” na blisko 30 lat. W 1980 roku ukazała się jednak książka Charlesa Berlitza pt. „The Roswell Incident”, czyli Incydent w Roswell, dzięki której senne miasteczko w stanie Nowy Meksyk stało się celem pielgrzymek ludzi wierzących, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Niejako „po drodze” zaczęły się pojawiać i żyć własnym życiem także informacje, że na miejscu katastrofy znaleziono również… ciała członków załogi rozbitego latającego talerza!

Mimo tego, że niektórzy z zakłopotaniem drapali się po głowie, musiał w końcu zareagować amerykański rząd. W latach 90-tych pod jego egidą powstały aż dwa liczące kilkaset stron raporty, które miały przede wszystkim uspokoić opinię publiczną i zapewnić ją, że wszystko jest w porządku, a Waszyngton wcale nie ukrywa przed nikim kosmitów. W ostatnich dziesięcioleciach powstało jednak wiele książek, filmów i opowieści, w których przekonuje się, że jest akurat odwrotnie. Tezy zwolenników spiskowych teorii przeniknęły do masowej świadomości, doprowadzając do sytuacji, kiedy to trudno już odróżnić co jest faktem a co fikcją. Swoisty paradoks związany z podobnymi incydentami polega bowiem na tym, że ta ostatnia wydaje się być znacznie atrakcyjniejsza… No i przede wszystkim: bardziej dochodowa!

Posłuchaj felietonu:

Ireneusz Prochera (oprac. Małgorzata Lis-Skupińska)

Zobacz także

2011-06-02, godz. 14:19, Niezła historia - artykuły Róbcie, jak uważacie... „Róbcie, jak uważacie, bylebyście wy i wasza partia później tego nie żałowali” - te słowa wypowiedziane podobno przez Leonida Breżniewa do Edwarda Gierka w przeddzień wizyty papieża - Polaka w ojczystym kraju pewnie jeszcze… » więcej 2011-06-01, godz. 15:26, Niezła historia - artykuły Krwawa sobota 1 czerwca w Nowoczerkasku W powszechnej świadomości Związek Radziecki, czy jak często lubili powtarzać jego twórcy „ojczyzna światowego proletariatu”, nie kojarzy się z miejscem, w którym dochodziłoby do buntów. » więcej 2011-06-01, godz. 14:27, Niezła historia - artykuły Nixon 40 lat przed Obamą 31 maja 1972 roku Richard Nixon jako pierwszy amerykański prezydent odwiedził Polskę. Polityk zatrzymał się w Warszawie na dwa dni, wracając z Moskwy. Była to część jego, jak zapewne by powiedziano w kręgach artystycznych, „światowego… » więcej 2011-05-30, godz. 14:04, Niezła historia - artykuły Co dziś w Niezłej historii? Pewnie nic nowego… Nihil Novi - pod taką nazwą przeszła do historii przyjęta podczas obrad w Radomiu 15 maja 1505 roku konstytucja stanowiącą podstawę funkcjonowania dwuizbowego parlamentu Rzeczpospolitej. » więcej 2011-05-26, godz. 10:54, Niezła historia - artykuły ZOMO przeciw matkom – 26 maja 1966 w Brzegu Rankiem 26 maja 1966 roku, przy wtórze kościelnych dzwonów, na Placu Zamkowym przed kościołem parafialnym w Brzegu zgromadził się blisko dwutysięczny tłum, w którym przeważały kobiety, młodzież i dzieci. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »