Radio Opole » Na widelcu 2011-2012 » Na widelcu 2011-2012

Na widelcu 2011-2012

2012-10-03, 13:41 Autor: Radio Opole

Nie dajmy się rankigom

[fot. sxc.hu]
[fot. sxc.hu]
Nie znoszę wszelkich statystyk, bo one zafałszowują rzeczywistość, a gdy jeszcze w dodatku opierają się na średniej – zafałszowują ją do sześcianu.

Bo jeśli tak wszystko uśredniać, to cóż na przykład wynika z faktu, że w jednej windzie jadą mężczyzna i kobieta? Że każde z nich ma po jednej piersi?

To nie przypadkiem ktoś zacny zauważył kiedyś, że kłamstwo stopniuje się w sposób następujący: kłamstwo, wielkie kłamstwo, statystyki...

Słynne chirurgiczne czasopismo lancet opublikowało statystyki, z których wynika, że w Polsce po operacji umiera co piąty pacjent. To sytuowałoby nas gdzieś w okolicach Liberii albo Wybrzeża Kości Słoniowej i to tylko wtedy, gdy w tych państwach toczona by była wojna. Choć ona tam chyba i tak nigdy nie wygasa. Trudno się zatem dziwić naszym chirurgicznym autorytetom, które na przykład cytuje Nowa Trybuna Opolska, że są oburzone i głośno swe oburzenie wyrażają.

Owszem, w Polsce na operacje czeka się nieprzyzwoicie długo, co jest winą nie tyle lekarzy, lecz socjalizmu, jaki wciąż panuje w służbie zdrowia, na dodatek socjalizmu mocno nieudolnego. Ale do licha, polscy pacjenci nie padają w szpitalach jak muchy.

Nie wiem, kto te informacje zbierał ani kto prowadził badania - mówi gazecie prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich i dodaje, że musiało dojść do niewłaściwej interpretacji danych. Bo śmiertelność jest u nas taka sama jak w innych krajach europejskich, stawianych w raporcie „Lancetu” za wzór.

Warto przytoczyć tu argumenty prof. Karola Modzelewskiego, co prawda nie medyka, lecz historyka, który w przedwczorajszym mądrym wywiadzie dla Gazety Wyborczej przestrzegał przed fetyszem rankingów i statystyk. Utarło się na przykład, że o klasie naukowca świadczy ilość cytowań mu poświęconych. Im tych cytowań więcej, tym lepiej. Tymczasem cytowane są najczęściej teorie nie tyle mądre, co bulwersujące. Tym samym taki na przykład Francis Fukuyama, z którego tezą o rzekomym końcu historii jako z naiwną i szkodliwą, polemizował prawie każdy liczący się historyk i socjolog, doczekał się dzięki temu tak wielu cytowań, że wywindowało go to na szczyt rankingów. I chodzi teraz w glorii i sławie, która należy mu się mniej więcej tak jak tytuł najlepszej polskiej piosenki utworowi „Jesteś szalona” zespołu disco polo „Boys”.

Zobacz także

2011-08-30, godz. 12:49, Na widelcu 2011-2012 - artykuły Opłaty za pożal się Boże autostrady Witam po wakacyjnej przerwie. Znów każdego ranka będę wam przyprawiał śniadania szczyptą felietonu. Ale tylko w dni powszednie, bo w dni wolne śniadania należy jadać w spokoju ducha i w bardziej świątecznej atmosferze. » więcej 2011-07-01, godz. 14:15, Na widelcu 2011-2012 - artykuły Co Storm ma między nóżkami? Żegnam się dziś z państwem na dwa miesiące, bo mózg felietonisty też musi się czasem zresetować - wykąpać się w lenistwie, wytarzać w bezmyślności, przejść w stan spoczynku. » więcej 2011-06-28, godz. 12:59, Na widelcu 2011-2012 - artykuły Gienek Loska dawno temu wywalił mnie w kosmos Przez dwa lata dzień w dzień przechodziłem codziennie przez wrocławski rynek, jedno z najbardziej urodziwych miejsc w Polsce. Czasami mijałem, w samym Rynku lub na pobliskiej Świdnickiej, człowieka z gitarą. » więcej 2011-06-28, godz. 12:56, Na widelcu 2011-2012 - artykuły A jaki jest Twój nick, internauto? Co jakiś czas media powołują się na opinię grupy społecznej skrytej pod nazwą „internauci”. Słyszymy, że internauci a to protestują przeciwko jakiemuś politykowi, a to popierają jakąś ideę, a to nawołują do bojkotu jakiegoś… » więcej 2011-06-28, godz. 12:53, Na widelcu 2011-2012 - artykuły Rodzice, ręce precz od wakacji! W związku z końcem roku szkolnego zamierzam dziś zrobić coś, czego nie lubię, czyli podlizać się młodej ludożerce. W tym celu apeluję do rodziców. Uwaga! Oddajcie dzieciakom wakacje! » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »