Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 kwietnia 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka Johannesa Brahmsa bardzo wyraźnie zakorzeniona jest w niemieckiej tradycji. Brahms był kompozytorem, który nie miał ambicji rewolucjonizowania muzyki. Z założenia był tradycjonalistą. Tymczasem w następnym pokoleniu uznany został za „prekursora nowoczesności”, jak to deklarował Arnold Schönberg. Jest to kontynuacja nurtu beethovenowskiego poprzez stosowanie formy cyklu sonatowego i formy sonatowej. Brahms stworzył indywidualny, niezwykle nasycony typ brzmienia. II Symfonia D-dur op. 73 została skomponowana przez Johannesa Brahmsa w 1877 roku podczas wizyty w austriackich Alpach, a premiera odbyła się w tym samym roku. "Lieder der Vergänglichkeit" ("Pieśni przemijania") na 3 głosy solowe, chór i orkiestrę to VIII symfonia w dorobku czołowego kompozytora polskiego - Krzysztofa Pendereckiego. Utwór został napisany na zamówienie Rządu w Luksemburgu z okazji otwarcia nowej sali Filharmonii - Josephine Charlotte Philharmonic Hall.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Jacek Mielcarek.

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

15:00 REPORTERSKI OBRAZ DNIA
W programie rozszyfrujemy skrót: TUS. To trening umiejętności społecznych i taki program realizowany jest w strzeleckich szkołach podstawowych. To zajęcia, które między innymi mają pomóc dzieciom w funkcjonowaniu w grupie i panowaniu nad emocjami. O teorii i praktyce rodzicielstwa zastępczego rozmawiano dzisiaj w Opolu. Chodziło przede wszystkim o propagowanie tej idei i przedstawienie problemów, z jakimi mierzą się rodziny zastępcze.

W programie także o tym, że szybciej niż rok temu ruszyły szparagowe żniwa. Pogoda spowodowała, że prace w gospodarstwach mocno przyspieszyły. A szparagi jeść warto, bo to podobno bomba witaminowa.


Do słuchania od 15:00 do 16:00 zapraszają Wydawcy z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorami można się kontaktować pisząc tu: wydawca@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »