Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 kwietnia 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Muzyka Johannesa Brahmsa bardzo wyraźnie zakorzeniona jest w niemieckiej tradycji. Brahms był kompozytorem, który nie miał ambicji rewolucjonizowania muzyki. Z założenia był tradycjonalistą. Tymczasem w następnym pokoleniu uznany został za „prekursora nowoczesności”, jak to deklarował Arnold Schönberg. Jest to kontynuacja nurtu beethovenowskiego poprzez stosowanie formy cyklu sonatowego i formy sonatowej. Brahms stworzył indywidualny, niezwykle nasycony typ brzmienia. II Symfonia D-dur op. 73 została skomponowana przez Johannesa Brahmsa w 1877 roku podczas wizyty w austriackich Alpach, a premiera odbyła się w tym samym roku. "Lieder der Vergänglichkeit" ("Pieśni przemijania") na 3 głosy solowe, chór i orkiestrę to VIII symfonia w dorobku czołowego kompozytora polskiego - Krzysztofa Pendereckiego. Utwór został napisany na zamówienie Rządu w Luksemburgu z okazji otwarcia nowej sali Filharmonii - Josephine Charlotte Philharmonic Hall.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Jacek Mielcarek.

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

9:00 DOBRY MOMENT W RADIU OPOLE
Zbliża się pokaz filmu pt. "Randka" w reż. Pawła Stroińskiego. Obraz będzie można zobaczyć jutro (piątek, 19.04) o godz. 19 w Studenckim Centrum Kultury w Opolu. Nasze studio odwiedzi odtwórczyni głównej roli, Opolanka, Zuzanna Kochanek-Piotrowska, która występuje także w serialu "Klan".

Nadal będzie też okazja, aby zdobyć podwójne zaproszenie na 42. Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych w Mosznej. Nasz numer telefonu to: 774 541 541!

W audycji także:
10:45 Cykl tematyczny (cz. 1) – Anna Kurc
11:45 Słowne potyczki – Beata Granatowska

Do słuchania od 9:05 do 12:00 zaprasza Katarzyna Zawadzka. Z autorką można kontaktować się telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: katarzyna.zawadzka@radio.opole.pl

11:50 Żelka - Uh
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »