Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 3 kwietnia 2024 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Przybliżenie historii działalności Zespołu Ludowego Górniacy, jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych działających na terenie województwa podkarpackiego, służy pogłębieniu więzi z rodzimą tradycją, a także upowszechnianiu wiedzy o własnym dziedzictwie. Podstawą większości utworów, które znalazły się na "Muzikaim" Kapeli Brodów są badania samego Witka Brody, ale także zapisy Oskara Kolberga. Najsłynniejszy XIX-wieczny etnograf nie poświęcił odrębnego tomu muzyce żydowskiej, a nieliczne takie motywy – według Brody kilkanaście – są u niego rozproszone. Pojedyncze utwory z tej płyty pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN, Andrzeja Bieńkowskiego, Fiłareta Kołessy i Piotra Piszczatowskiego.

Do słuchania od 23:05 do 01:00 zaprasza Jacek Mielcarek.

15:00 REPORTERSKI OBRAZ DNIA
Koniec z zadaniami domowymi w szkołach podstawowych. Uczniowie cieszą się, nauczyciele, którzy muszą wykonać podstawę programową, szczególnie w klasach 1-3 już niekoniecznie. W magazynie odwiedzamy opolskie szkoły.

Skupy makulatury, znane z czasów słusznie minionych, już nie wrócą. W Polsce ponownie będzie jednak obowiązywał system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Zmiany wejdą 1 stycznia 2025 roku. Tym tematem zajęli się przedstawiciele opolskiego handlu, którzy spotkali się w Prószkowie.

W programie także o zaniedbanych zabytkach na południu regionu. W Prudniku powstał pomysł powołania powiatowego konserwatora zabytków. Nie wszyscy samorządowcy popierają ten pomysł.

W audycji także:
15:50 Nie trać głosu. Poradnik wyborczy Radia Opole - Monika Matuszkiewicz-Biel, Anna Kurc

Do słuchania od 15:00 do 16:00 zapraszają Wydawcy z zespołem reporterów Radia Opole. Z autorami można się kontaktować pisząc tu: wydawca@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »