Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 28 lutego 2024 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
Drugie spotkanie z dr. hab. Tomaszem Nowakiem. Opowie nam o folklorze miejskim. „Rasa. Pieśni antracytu" konfrontuje słuchaczy z pytaniem o to, co obecnie wiedzą o kulturze górniczej i skąd czerpią wiedzę o niej. Dobór utworów skłania do refleksji nad tym, czym dziś jest górnictwo, co się stało z jego mitami, legendarnym poczuciem wspólnoty i jak obraz górnika i górnictwa kształtowały piosenki oraz media. Stare pieśni odtwarzające znikający obraz świata, fragmenty „Górnika polskiego” Jarosława J. Szczepańskiego oraz „Listów z Rzymu” prof. Zbigniewa Kadłubka.

W audycji również piosenki z Wysp Brytyjskich i Stanów Zjednoczonych.

Do słuchania od 23:05 do 01:00 zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się po wszystko. Ale kwintesencją socjalistycznej gospodarki była reglamentacja, której symbolem były kartki. 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Kolorowe karteczki z wydzieranymi znaczkami były niemal tak samo ważne jak dowód osobisty. O tym jak do tego doszło porozmawiamy z historykiem, Antonim Maziarzem.

Do słuchania od 21:05 do 22:20 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »