Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 25 lutego 2024 roku

0:00 PASMO POWTÓRKOWE
11:00 NIEDZIELNA LOŻA RADIOWA
W tym tygodniu poruszymy następujące tematy:
Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców, w tym ok. 950 tys. uchodźców wojennych. Tymczasem w prawie wszystkich europejskich krajach, także w Polsce widać w sondażach spadek poparcia społeczeństw dla Ukrainy. A jeden z polityków sugeruje, że w historii zostanie zapisane, że Polska się z Ukraina pokłóciła. Jakie wnioski powinna Polska wyciągnąć z tej wojny? I czy je rzeczywiście wyciągnęła?

Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją antykoncepcja awaryjna - tak zwana pigułka "dzień po" - ma być dostępna bez recepty. Teraz nad przepisami będzie pracował Senat. Rząd chce, aby pigułka była dostępna bez recepty od 1 kwietnia. Prezydent Andrzej Duda w sposób zawoalowany dał znać, że raczej nie podpisze nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która zakłada możliwość korzystania z antykoncepcji awaryjnej bez recepty przez osoby powyżej 15. roku życia. Zapowiedział to na antenie Polsat News.
Lewica tymczasem domaga się jak najszybszego rozpatrzenia przez Sejm projektów dotyczących liberalizacji aborcji. Polska 2050 chce referendum w kwestii ustawy aborcyjnej, a PSL nie mówi nie, ale proponuje powrót do kompromisu aborcyjnego.
Czy czeka nas powrót do sporu o kwestie światopoglądowe? Czy referendum jest tu najwłaściwszą drogą zakończenia tego sporu? Jakie są stanowiska partii w tej sprawie?

Ursula von der Leyen chce być ponownie przewodniczącą Komisji Europejskiej. Powinna dostać poparcie polskich partii? Bruksela odblokowuje pierwszą transzę KPO i funduszy spójności dla Polski. To skutek działalności ministra Bodnara i przywracania praworządności? Czy decyzja polityczna? Czy Polacy słusznie pozostają euroentuzjastami? Czy "Polska radziłaby sobie lepiej, gdyby nie była członkiem UE"? 37 proc. "zdecydowanie się nie zgadza", 20 proc. "raczej się nie zgadza", 12 proc. "zdecydowanie się zgadza", 17 proc. "raczej się zgadza", a pozostałe 13 proc. nie wie. 51 proc. wyborców PiS uważa, że Polska radziłaby sobie lepiej, gdyby nie była członkiem Unii Europejskiej. Wśród wyborców KO z takim twierdzeniem nie zgadza się 80 proc. respondentów. Nastroje Polaków przed wyborami europejskimi sprawdziła pracownia Opinie24 dla More In Common Polska.

Do słuchania od 11:05 do 12:00 zaprasza Ireneusz Prochera. Z autorem można kontaktować się mailowo:

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »