Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 9 sierpnia 2022 roku

23:00 JAZZOFONIA
Belgijska orkiestra jazzowa prowadzona przez radio BRT była jednym z najciekawszych w Europie workshopów, pozwalającym kompozytorom eksperymentować do woli z brzmieniem czy strukturą utworów. Jerzy Milian wykorzystywał możliwości tego składu do absolutnych granic wytrzymałości, a „Optima Fide”, jedenasta już część serii „Jerzy Milian Tapes”, jest kroniką tego burzliwego okresu w jego twórczości.

"Experiencing Tosca" to album grupy Tethered Moon, w skład którego wchodzą pianista Masabumi Kikuchi, basista Gary Peacock i perkusista Paul Motian. Marek Kądziela - gitarzysta, kompozytor, innowator, poszukujący nowych brzmień i wyzwań muzycznych.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Sezon wakacyjny sprzyja poszukiwaniom przygód. Dla niektórych to dosłownie szukanie: artefaktów w ziemi. Ale uwaga! Warto wiedzieć, że same chęci to za mało! O blaskach i cieniach eksplorowania śladów historii opowie Jacek Wielgus z Polskiego Związku Eksploratorów.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Pierwszy reportaż na to spotkanie wybrany, może podarować nam natchnienie do urlopowych odkryć. Oto bowiem Zdzisława Błażkowska w roku 1980 wybrała się do Puszczy Piskiej, żeby solidnie w tym pięknym miejscu wypocząć. I dzięki temu powstał reportaż: "Filiponi", który stał się próbą uchwycenia zanikającej na Mazurach specyficznej religii, opowiedzianej przez Stefana Makarowskiego, "ostatniego, który księgi religijne potrafi czytać". To on także opowiedział o jedynym obrzędzie religijnym przez Filiponów akceptowanym, czyli chrzcie. A zamiast ślubów tylko pouczenie od księdza lub popa przyjmowano. A jaką (groźną) przepowiednię w księgach zapisano? Posłuchajmy razem.
  • Reportaż, "Czekając na króla", nagrałem w lipcu roku 1994. Padły wtedy (między innymi) pytania: Dlaczego powstaje Księstwo Opolskie? Jakie cele i zadania stawia sobie Polski Ruch Monarchistyczny? Za co można otrzymać tytuł szlachecki? Odpowiedzi udzielili członkowie Wielkiej Rady oraz Leszek Wielki Książę Wierzchowski - Regent Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Nigdy wcześniej (ani później) na swojej reporterskiej drodze nie spotkałem tylu ludzi tak utytułowanych. Dodam, że byłem bardziej zaciekawiony niż onieśmielony.
Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »