Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 23 maja 2022 roku

0:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ

Kompozytorka i organistka Kali Malone - jej muzyka jest z pewnością medytacyjna, niektórzy mogą mieć trudności z dryfowaniem w stronę masywnych dźwięków, surowych dronów i minimalistycznych melodii, które wyrastają z głośnika i powoli przejmują kontrolę nad całym pomieszczeniem, zwłaszcza kiedy słucha się albumu "Studies for organ".

Bearcubs to nazwa, którą fani indie-electronic będą chcieli zapamiętać,
dzieli się drugim niezależnym projektem elektronicznym „Early Hours”.


Do słuchania do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Wszystko było prawie takie jak zawsze: czerwone dywany, oszałamiające kreacje i sesje zdjęciowe. A jednak na 75. Festiwalu Filmowym w Cannes kładł się długi cień wojny na Ukrainie. Jaka była ta, jedna z najbardziej prestiżowych imprez filmowych na świecie?

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński

To były jedne z najczarniejszych dni w historii polskiego górnictwa. W środę 20 kwietnia doszło do wypadku i wybuchów metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Zginęło pięciu górników, kolejnych dwóch zmarło w szpitalu, siedmiu uznano za zaginionych. W sobotę doszło do wstrząsu połączonego z wypływem metanu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu - Zdroju. Natychmiast wszczęto poszukiwania dziesięciu pracowników kopalni, z którymi nie udało się nawiązać kontaktu. Już wtedy było wiadomo, że tych dziesięciu górników nie żyje. Kopalnie należą do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W reportażu Joanny Opas i Wojciecha Kocjana z Radia Katowice: "Idziemy po żywych", usłyszą Państwo dźwiękowy zapis tych tragicznych zdarzeń. W roli narratora wystąpił Piotr Pagieła, a realizacja akustyczna należała do Jacka Kurkowskiego.

"... Dziecko, dla pełnego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości, powinno wychowywać się w środowisku rodzinnym, w atmosferze szczęścia, miłości i zrozumienia..." Takie słowa można znaleźć w Konwencji o Prawach Dziecka. Nie zawsze jednak to, co przewiduje prawo, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Bywa tak, że w rodzinie nie ma szczęścia, miłości i zrozumienia. Jest za to obojętność, wrogość, agresja... Bohaterka reportażu Magdaleny Szybińskiej, "Tak, jestem szczęśliwa", dorastała właśnie w takiej fatalnej atmosferze. Mimo dramatycznych przeżyć z dzieciństwa, już niemal pełnoletnia, odnalazła spokój. Stało się tak dzięki pewnej osobie, która wyciągnęła do niej rękę. Dodajmy, że w pewnym momencie dziewczyna swoją historię postanowiła spisać i wziąć udział w konkursie "Spełnij dziecięce marzenia o szczęśliwym domu". Na tej postawie powstała ta audycja, a było to w roku 2011.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »