Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 18 maja 2022 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Bernard Ładysz - Pieśni murzyńskie

Wyjątkowa płyta w karierze wybitnego śpiewaka operowego, z tradycyjnymi pieśniami, jak głosi tytuł murzyńskimi, chociaż dzisiaj powiedzielibyśmy afroamerykańskimi. Co najciekawsze, śpiewane po polsku i zupełnie innym głosem niż amerykańskie spirituals, naprawdę głęboko poruszają.

Marek Surzyn - Wild Minds

W pełni solowy album wybitnego perkusisty jazzowego, ale mocno związanego z muzyka popularną, rockiem i bluesem, znanego ze współpracy z grupą Breakout i Tadeuszem Nalepą solo, z Jerzym Grunwaldem i Irkiem Dudkiem, tutaj w bardzo nowoczesnej i pomysłowej odsłonie. Słychać tu wysoką klasę muzyczną i technikę, ale i osłuchanie w światowych trendach jazzu i okolic.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Kiedy niemal wszystko drożeje, w górę idą także ceny książek. Skutek? Znów ten wydatek przestaje się mieścić w domowym budżecie. W takie sytuacji w sukurs czytelnikom przychodzi projekt "Wolne Lektury". Sprawdzimy, na czym polega to uwalnianie książek.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • "Tak, jak gdyby ktoś rozsypał cukier na kartkę papieru", reportaż Eweliny Rusin-Różyckiej powstał w roku 1987. To opowieść o dwóch skazanych, niewidomych, odsiadujących wysokie wyroki, którzy podjęli naukę, by zdobyć za kratami średnie wykształcenie. Zdawali egzaminy i poważnie myśleli o maturze. Co im w głowach i sercach grało? Dlaczego chcieli się uczyć? Jaki wpływ miała na nich utrata wolności? Wiele ważnych, ciekawych pytań i odpowiedzi.

  • "Brzmienie ciszy", to reportaż, który nagrałem w roku 2009. Dzięki głównemu bohaterowi przesłanie tej radiowej pracy ważne jest do dziś. Ciężka choroba przykuła go do inwalidzkiego wózka. Jego blog odwiedzało wielu ludzi. Szukali wiary, radości i nadziei. A on witał ich słowami: "Zatrzymaj się i odpocznij. Pozbądź się smutnych myśli. Zrelaksuj się. Pomyśl o pięknie otaczającego Cię świata. Doceń, jakim cudem jest życie". Jacek Ryng z Żużeli bez pomocy nie mógł funkcjonować, ale wolał dawać, niż brać.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zapraszają Beata Granatowska i Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:
beata.granatowska@radio.opole.pl
ireneusz.prochera@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »