Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 stycznia 2022 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Od 13 stycznia, czyli od rocznicy premiery opery La Finta Giardiniera KV 196 Wolfganga Amdeusa Mozarta, trwa na antenie Radia Opole trzyodcinkowy maraton operowy z tym właśnie dziełem, napisanym przez 18-letniego wówczas kompozytora. Wielki finał, czyli wspólne słuchanie całego trzeciego aktu, poprzedzi krótkie nakreślenie historii, jakie zadziały się pomiędzy bohaterami opery i sytuacji, w jakiej ich pozostawiliśmy przed tygodniem.

Spotkamy się ponadto z Piotrem Sałajczykiem, znakomitym polskim pianistą, kameralistą i pedagogiem, który nagrał 3 sonaty fortepianowe Mieczysława Wajnebrga (Weinberga). Porozmawiamy z artystą o utworach zawartych na płycie, która swoją oficjalną premierę miała całkiem niedawno, bo 21 stycznia. Posłuchamy także wybranych kompozycji z tego albumu, będącego polską premierą fonograficzną.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
20:00 DOBRY WIECZÓR, TU OPOLE
Magdalena Blackmore jest Polką, która od blisko 30 lat mieszka w Kanadzie. Na Uniwersytecie Manitoba uczy studentów języka polskiego i opowiada o polskiej kulturze, prowadzi także badania na temat Polonii kanadyjskiej. Porozmawiamy z nią o tym, co interesuje obcokrajowców w naszym kraju i czy polscy emigranci podtrzymują kontakt kulturowy ze swoją ojczyzną.

W audycji także:
21:15 Studio Reportażu Marian Staszyński
  • Gdy po raz pierwszy usłyszałem o tej historii, byłem bardzo zaskoczony. Lakonicznie rzecz ujmując - ponoć pierwszy zaginął w gruzach Reichstagu. Drugi na dno morza zabrał Titanic. Trzeci i ostatni, i jedyny taki na świecie, jest (był?) w Tułowicach. A co to takiego? Proszę posłuchać. A o… duchach też będzie, ale wcześniej przypomnimy sobie, jak się zostaje właścicielem kilku fabryk i co może wynikać z zakupu pałacyku, w którym żyją legendy. Reportaż "Życie jak z bajki" nagrałem w roku 2008.

Do słuchania od 20:05 do 22:00 zaprasza Beata Granatowska. Z autorką można kontaktować się mailowo:beata.granatowska@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »