Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 9 grudnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Trwają prace renowacyjne fortepianu marki Pleyel, który należał do Fryderyka Chopina. Pytanie jednak: kim był Pleyel i dlaczego właśnie to nazwisko pojawia się przy nokturnach Fryderyka Chopina? Przyjrzymy się pokrótce tym tematom. Posłuchamy również wybranych dzieł urodzonego 8 grudnia 1865 roku Jeana Sibeliusa. Wątek twórczości tego fińskiego kompozytora i skrzypka rozwinięty zostanie ponadto w niedzielnej (12.12) audycji "Zapomniana klasyka", w której z kolei pojawiły się ostatnio przykłady z twórczości urodzonego 110 lat temu (5 grudnia 1911 roku) Władysława Szpilmana. Jakie dzieło w rzeczywistości słynny pianista i kompozytor zagrał niemieckiemu oficerowi pośród ruin Warszawy? Odpowiedź na to pytanie padła już w jednej z wcześniejszych audycji, tym razem przekonamy się jak brzmi archiwalne nagranie tego dzieła z 1948 roku, właśnie w wykonaniu Władysława Szpilmana.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Barbara Tyslik w roku 2010 nagrała uroczy, pod każdym względem reportaż "Smaki tradycji". Po radiowemu towarzyszyliśmy w pracy, w tworzeniu rzeźb, artyście ludowemu, Norbertowi Klemanowi. Świątki, figurki Jezuska Frasobliwego, szopki - słyszymy jak powstają i jest to niezwykła, barwna gawęda o zamiłowaniu do sztuki ludowej. To, co bohatera reportażu martwi, to pytanie o przyszłość, czy takie dzieła przetrwają próbę czasu, czy nowoczesność nie skaże ich na zapomnienie. Każdy z nas ma zapewne swoją odpowiedź.

"Sen ci to czy jawa?" - zapytamy później za Jackiem Grunwaldem, który uczynił to w reportażu z roku 1980. To wtedy, po raz pierwszy (niedawno stało się to też w opowieści Doroty Kłonowskiej - "Wyspiański wódki nie pił") Barbara Hetnał wspominała wydarzenia z życia swoich przodków - znanych z literatury, teatru i filmu. Wystarczy dodać, że jej dziadkiem był Lucjan Rydel, pan młody z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Autor reportażu, który był poetą, zamieścił także w tej audycji listy i fragmenty dziennika Lucjana Rydla oraz jego inskrypcje pomieszczone w księgozbiorze prywatnym. Całość z użyciem wielu radiowych środków przygotowana, jest nie tylko reportażem, ale i uroczym spektaklem w naszym teatrze wyobraźni.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »