Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 9 grudnia 2021 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Trwają prace renowacyjne fortepianu marki Pleyel, który należał do Fryderyka Chopina. Pytanie jednak: kim był Pleyel i dlaczego właśnie to nazwisko pojawia się przy nokturnach Fryderyka Chopina? Przyjrzymy się pokrótce tym tematom. Posłuchamy również wybranych dzieł urodzonego 8 grudnia 1865 roku Jeana Sibeliusa. Wątek twórczości tego fińskiego kompozytora i skrzypka rozwinięty zostanie ponadto w niedzielnej (12.12) audycji "Zapomniana klasyka", w której z kolei pojawiły się ostatnio przykłady z twórczości urodzonego 110 lat temu (5 grudnia 1911 roku) Władysława Szpilmana. Jakie dzieło w rzeczywistości słynny pianista i kompozytor zagrał niemieckiemu oficerowi pośród ruin Warszawy? Odpowiedź na to pytanie padła już w jednej z wcześniejszych audycji, tym razem przekonamy się jak brzmi archiwalne nagranie tego dzieła z 1948 roku, właśnie w wykonaniu Władysława Szpilmana.

Do słuchania w każdą środę od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

6:00 KTO RANO WSTAJE...
Szlachetna Paczka poszukuje darczyńców dla 29 rodzin. O tym, dlaczego warto się zaangażować, opowiedzą wolontariusze od lat związani z akcją. W programie również o zalegających książkach. Co możemy zrobić z tytułami, które już przeczytaliśmy i zajmują miejsce na półkach? A na koniec zostawiam prezenty. Do zdobycia bilety na koncert i zakupy.

W audycji także:
06:20 Kartka z kalendarza – Bolesław Bezeg
08:15 Poranna Loża Radiowa - Aneta Skomorowska-Kobza
  • Poseł Janusz Kowalski zarzuca, że " Zarząd województwa, którego członkami są przedstawiciele koalicji PO-PSL-Mniejszość Niemiecka, opowiedział się tym samym za nieuzasadnionym i bezprawnym preferowaniem osób LGBT+ w przyznawaniu pieniędzy unijnych i dyskryminacją gmin, które będą chciały podkreślić swoje przywiązanie do tradycyjnych, konserwatywnych wartości". Gościem Porannej Loży Radiowej będzie wicemarszałek województwa i lider Platformy Obywatelskiej w Opolu Zbigniew Kubalańca, którego spytam o wspomnianą dyskryminację gmin przywiązanych do tradycji i preferowanie mniejszości w przyznawaniu dotacji.
Do słuchania od 6:05 do 9:00 zaprasza Justyna Marcińska. Z autorką można kontaktować się telefonicznie: 800 30 50 50 (bezpłatny numer) lub mailowo: poranek@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »