Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 października 2021 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Frank Zappa Mothers of Invention - One Size Fits All

Reaktywowana po kilku latach grupa Zappy sprawia, że więcej tu znowu satyryczno-kabaretowych elementów, nie mniej muzycznie nie odstaje od rzeczy nagrywanych wyłącznie pod własnym nazwiskiem. Sporo tu muzyki fusion, typowej w roku 1975, ale oczywiście Zappa zaskakuje z minuty na minutę, udowadniając, że nie da się go zaszufladkować i zamknąć w jednym nurcie.

Return To Forever - Romantic Warior

Klasycznie rockowy (i jazzowy) czteroosobowy skład przyniósł muzykę bardziej jednorodną niż wczesne albumy, ale fakt, iż każdy z członków grupy ma tu własny wkład kompozytorski, sprawia, że słychać muzyczne indywidualności nie tylko lidera, Chicka Corei, ale i pozostałych muzyków, z których każdy dzisiaj to absolutny klasyk i światowa gwiazda.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Po koniec lat 90 - tych minionego wieku, spełniając marzenia swoje i swojej rodziny, Ludmiła przyjechała ze Stanisławowa na Ukrainie do Polski. Radiowego zapisu jej doświadczeń i emocji, prosto z serca płynących, dokonała Danuta Starzec w reportażu: "Polaczka" (premiera w roku 2004). Skąd taki tytuł? Jak powiedziała główna bohaterka tej opowieści - "tam była Polaczką, a tu Ruską". Myśl domagała się rozwinięcia i tak się właśnie stało, i warto nawet po tylu latach w skupieniu posłuchać. Także o tym, jak "kresowe dusze" potrafią się odnaleźć i jak optymizm pozwala najtrudniejsze przeszkody omijać. Ta audycja przynosi nam też sporo wiedzy o takiej zwyczajnej, jakże w życiu potrzebnej życzliwości. Z każdej okazji.

A później przypomnijmy sobie: "Naukę pływania", reportaż Andrzeja Russaka z roku 1994. To opowieść o losach pracownikach Kombinatu PGR w Namysłowie po upadku starego ustroju. Część z nich pozostawała bez pracy i środków do życia, niektórzy znaleźli zajęcie w prywatnych spółkach. Ci, którzy przeszli już na emeryturę z żalem wspominali czasy bezpiecznego, wygodnego życia. Autor dokonał ciekawego zabiegu w tej audycji - otóż współczesność przeplótł z wypowiedziami byłego I sekretarza KC PZPR, Edwarda Gierka, który w latach 70 - tych, uczestniczył w jednej z wielu narad z rolnikami. Na Śląsku Opolskim rolnictwo zawsze było ważne, tym bardziej warto sięgnąć do niedawnej, jakże trudnej historii.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »