Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 10 maja 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Antônio Carlos Jobim - brazylijski kompozytor, aranżer, wokalista, autor muzyki filmowej. W twórczości kompozytorskiej wykorzystywał rytmy brazylijskie. Pod koniec lat 50. wypromował João Gilberto, wraz z nim tworząc nowy styl w brazylijskiej muzyce, bossa novę. Jego ogromny potencjał twórczy przekroczył granice bossa novy wpływając na wielu jazzowych i klasycznych artystów takich jak Stan Getz, Dizzy Gillespie, Charlie Byrd, Joao Gilberto, Astrud Gilberto, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Oscar Peterson, Herbie Hancock, Chick Corea, Toots Thielemans, Tony Bennett, Rosemary Clooney, Diana Krall, Jane Monheit, jak również Sting i George Michael. Jego imieniem nazwano jeden z portów lotniczych w Rio de Janeiro – Port Lotniczy Galeão.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Gdy nagrywałem ten reportaż dwa lata temu, on miał dopiero szesnaście lat, a zdążył się już solidnie napracować. Bo bardzo lubi. Na przykład wszelkie zajęcia z budownictwem związane i z robotą w polu. Powoli kończy wyposażanie warsztatu, w którym majsterkuje na tysiąc sposobów, a przy okazji pielęgnuje tradycje rodzinne, bo narzędzia, których jeszcze jego dziadek używał, zajmują honorowe miejsce. Zbiera też starocie – od lamp naftowych po figurki z porcelany - za którymi niezwykła i ważna historia się kryje. Reportaż, "Królestwo Mateusza", zaprowadzi nas do Mateusza Nowaka, do jego domu w Charbielinie, do jego rodziny, która mocno go wspiera w zamiłowaniu do historii i do pamiątek, bo one do lepszego poznawania dziejów zachęcają.

"Mam tylko jedno życie", to tytuł reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej z roku 1986. To opowieść o młodym mężczyźnie, który bezmyślnie wdał się w bójkę. Uderzył przypadkowo spotkanego człowieka tylko raz, ale złamał mu szczękę. Zapadł surowy wyrok. Ułamki sekund sprawiły, że wszystko się zmieniło, że cały świat legł w gruzach. Co się działo za więziennym murem, co się działo w głowie skazanego? Warto w skupieniu posłuchać tej opowieści ze świata za kratami, ze świata, który trudno sobie wyobrazić - tu na wolności. Czy tam można się zmienić? Czy otoczenie "pozwala" na trwanie przy swoich zasadach? Czy po prostu można być sobą? Wiele ważnych pytań i odpowiedzi.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »