Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 4 maja 2021 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
"Alfabet śląski" w wykonaniu Wiktora Spisli. Wiktor Spisla wykonuje pieśni ze Śląska Opolskiego: okolic Chróścic, gdzie mieszka, oraz Siołkowic, Popielowa i Dobrzenia Wielkiego. Są to ballady, kolędy i pastorałki oraz pieśni: rekruckie, miłosne, gospodarskie. Repertuar przejął od ojca i dziadka, a także od starszych mieszkańców wsi opolskich.

"DYNASTIA SOWÓW Z PIĄTKOWEJ" - 30. płyta radiowej serii „Muzyka Źródeł – Portrety” poświęcona Dynastii Sowów z Piątkowej. To jeden z najbardziej znanych muzykanckich rodów Pogórza Dynowskiego (region rzeszowski).

Sirinu - zespół muzyki dawnej wykonujący muzykę renesansową z czasów Leonarda da Vinci'ego.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

21:00 STUDIO REPORTAŻU
Reportaże zgromadzone w naszym bogatym archiwum zapraszają wręcz do niezwykłych wędrówek w czasie i przestrzeni. Tak też jest w przypadku pracy Zdzisławy Błażkowskiej: "U Rybiorza" (premiera w roku 1980). Autorka postanowiła zapisać dźwiękiem opowieść o zanikaniu tradycji, które były dla mieszkańców wsi zawsze ważne. Warto przypomnieć sobie jak pracowali przewoźnicy, jak promy przez Odrę nie tylko ludzi przewoziły. Spotkanie z rodziną Rybiorzów wiele ciekawych informacji nam przyniesie, a dodatkowo urodę rodzinnych, ciepłych opowieści podaruje. A jakie ryby wtedy Odrze pływały! Taaaaaaaaakie... No, może taaakie.


A później raz jeszcze przekonamy się, że lasy kryją wiele tajemnic. W okolicy Olesna rośnie kilkusetletni dąb, z którym wiąże się wiele legend. Joachim Jendrzej, miłośnik lokalnej historii i małej ojczyzny, przekaże nam dramatyczną opowieść o dziejach leśniczego i żołnierzy Armii Krajowej. "Leśne opowieści", to reportaż, który nagrałem w roku 2010. Wrócimy zatem do lasu, pokonamy ogromne koleiny, zajrzymy do dębu (tak, to możliwe) i zamyślimy się nad niezwykłymi, ludzkimi losami.

A tak na marginesie, marginesów - gdyby ten reportaż zapowiadał jakiś ogólnopolski portal internetowy, to zapowiedź audycji brzmiała by tak: "Szok. Nie uwierzysz, kto w tym lesie poluje", a obok widniałoby zamazane zdjęcie bardzo, bardzo znanego aktora. Uśmiecham się do Państwa i do swoich myśli, i do wspólnego słuchania i myślenia zapraszam.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »