Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 19 stycznia 2021 roku

23:00 JAZZOFONIA
"My Foolish Heart" to podwójny album koncertowy amerykańskiego pianisty Keitha Jarretta z udziałem Gary'ego Peacocka i Jacka De Johnette nagrany podczas koncertu w lipcu 2001 roku na festiwalu jazzowym w Montreux w Szwajcarii.

Legendarny saksofonista Lee Konitz - jeden z ostatnich świadków powstania modern jazzu, jego współtwórca, uczestnik historycznych przemian – od bebopu, przez cool, po free.

Wirtuoz saksofonu, Tommy Smith, na płycie "The sound of love" wykonuje wytrawne ballady klasyków najbardziej uznanych kompozytorów w historii jazzu: Duke'a Ellingtona iBilly'ego Strayhorna.

Do słuchania w poniedziałek od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Jacek Mielcarek.

21:00 STUDIO REPORTAŻU

- "Co pani czuła, oglądając po raz pierwszy fotografię, o której powiedziano, to jest twój ojciec?" - to pytanie Aleksandry Czyżniewskiej, otwiera reportaż zatytułowany: "Opowieść niezwykła". Ta radiowa praca powstała w roku 1996, a jej bohaterką była Danuta Chromicz. To naprawdę zaskakująca historia, ale przecież wierni słuchacze tej audycji doskonale wiedzą, że tylko samo życie może pisać takie właśnie scenariusze. By tego, co najważniejsze nie zdradzać, dodam tylko, że rzecz dotyczy odnalezieniu po wielu latach krewnych, z którymi kontakt urwał się podczas zsyłki do Uzbekistanu. I co niezwykłe - ludzie, którzy się "zagubili w historycznej burzy"- odnaleźli się po latach - zaskakująco blisko siebie...- "Któż mógł przypuszczać, że jesteśmy rodziną?" - pytanie wieńczące reportaż brzmi bardzo mocno - tym bardziej warto kontekst poznać.

W naszym archiwum znalazłem pracę Janusza Maćkowiaka z roku 1980, która była dwugłosem o dramatycznych wydarzeniach, o "marszach śmierci". Autor zestawił informacje Jana Dudy, wtedy przewodniczącego Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz wspomnienia Antoniego Gebla, który wraz z innymi, był ewakuowany z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, w styczniu 1945 roku. Reportaż nosi tytuł: "Droga śmierci" i już sam ten tytuł określa rodzaj emocji, które relacji towarzyszą. Co ważne - w reportażu już na zakończenie - pojawiły się informacje o "zbrodni i karze". To wiedza zaskakująca.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »