Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 30 listopada 2020 roku

23:00 SŁUCHAĆ I SŁYSZEĆ
Juliette Gréco zmarła 23 września w wieku 93 lat. Artystka uważana za ikonę francuskiej piosenki, była muzą egzystencjalistów, koleżanką Orsona Wellesa i inspiracją Jean-Paula Sartre'a. Przyciągała do siebie mężczyzn.

Fenomen piosenki francuskiej. W dzisiejszym programie nagrania najlepszych wykonawców tego nurtu: Yves Montand, Mouloudji, Georges Brassens.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena Mielcarek i Jacek Mielcarek. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl
19:00 REWIRY KULTURY
Jak co tydzień, z Mateuszem Torzeckim omawiamy nowości muzyczne, literackie i filmowe. Podyskutujemy o płycie The Smashing Pumpkins pt. „Cyr” i jej synth-popowych brzmieniach. Przyjrzymy się książce autorstwa Andrei Lundgren- „Fauna Północy” - to ciekawa propozycja literatury skandynawskiej, którą zaliczyć możemy do prozy ekologicznej. Film „Elegia dla Bidoków” w reż. Rona Howarda oparty jest na autobiograficznej książce autorstwa J.D. Vance’a, pod tym samym tytułem i opowiada historię jego własnej rodziny na przestrzeni kilku pokoleń.

Po godz. 20.00 porozmawiamy z Ałbeną Grabowską o jej najnowszej książce pt. "Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił" - w powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku. Sięgniemy także po wcześniejszą pozycję uznanej pisarki, która z wykształcenia jest neurologiem - "Matki i córki" to bestseller ubiegłego roku, ukazuje historię czterech kobiet, których losy przeplatają się z historią XX wieku. Cztery córki naznaczone traumą matki, borykają się z rodzinną historią i próbują odkryć własne korzenie. Zapytamy także o sagę - "Stulecie Winnych", na podstawie której powstał popularny serial emitowany na antenie TVP.

A o 20.50 serial audio na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Jak mogliby wyglądać współcześni Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski? Czy ich problemy są wciąż aktualne? Na te pytania odpowiedzieli twórcy nowej odsłony kultowej „Lalki” Bolesława Prusa. W rolach głównych pojawią się Julia Wieniawa, Adam Woronowicz, Wiktor Zborowski, Barbara Kurdej-Szatan i Maciej Musiał.

Do słuchania od 19:05 do 21:00 zaprasza Agnieszka Zientarska. Z autorką można kontaktować się mailowo: agnieszka.zientarska@radio.opole.pl
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »