Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 27 listopada 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Niech zawsze będzie słońce - różni wykonawcy

Wydana w 1967 roku płyta z wielkim, tytułowym przebojem, zawiera kompozycje zazwyczaj radzieckich kompozytorów, ale z polskimi tekstami i na szczęście całości nie przyświeca duch socrealizmu, ale mamy do czynienia z pięknymi piosenkami, z poetyckimi słowami, w czym bez wątpienia duża zasługa wybitnych polskich artystów, jak Jerzy Połomski, Rena Rolska, czy Sława Przybylska.

The Who - "Live at Leeds"

Wiele razy słyszeli Państwo w audycji studyjne dokonania zespołu i to, że na koncertach był on zupełnie inny niż w studiu (dowodem chociażby blisko piętnastominutowa wersja prostej, studyjnej piosenki "My generation"). Najwyższy czas przekonać się o tym, a ten pierwszy koncertowy album z roku 1970 jest wręcz wzorcowy i należy do kanonu najwybitniejszych dzieł tego rodzaju w historii.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU
Po otwarciu drzwi do Studia Reportażu przypomnimy sobie myśl Konfucjusza: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu". Te słowa, to również motto audycji zatytułowanej: "Moja dusza rozmawia po chińsku" z roku 2015. Małgorzata Błońska, pracuje i mieszka w Pekinie. W Polsce czuje się świetnie, ale to tysiące kilometrów stąd znalazła swoje miejsce na ziemi, to tam odnalazła siebie i to tam ma też swoją chińską rodzinę. A ponieważ opanowała język, który dla zdecydowanej większości z nas jest oceanem nie do przebycia, niektórzy Chińczycy uważają, że w poprzednim wcieleniu musiała być... Chinką. Zatem przypomnimy sobie mój reportaż o przygodach w Państwie Środka i to wtedy, gdy nikt nie podejrzewał, co nam wszystkim los po kilku latach przyniesie.

Wielu ludzi, których dotykają trudne doświadczenia, nie widzi przed sobą żadnej przyszłości. Popadają w depresję, czują nienawiść do świata, rozpacz i żal. Wielu pięknym, młodym i zdrowym dni przeciekają przez palce. Nie potrafią znaleźć sensu życia. Bohater reportażu Eweliny Rusin-Różyckiej: "Wszystko jest po coś", Jaś Mela, mówi: "Nasze życie przypomina układanie puzzli. Kiedy dotyka nas tragedia, wszystko wygląda tak, jakby ktoś porozrzucał elementy układanki i pozabierał część z nich. Nie zauważamy jednak, że w ich miejsce dostajemy inne puzzle". Audycja powstała w roku 2012, jednak jej przesłanie nic ze swej wagi nie straciło.

Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »