Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 26 listopada 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tym razem przyszła kolej... na przyjrzenie się utworom, które zrodziły się pod wpływem oszałamiającego cudu inżynierii lądowej, jakim w XIX-wiecznej Europie okazała się kolej żelazna! W jaki sposób, czerpiąc z bogactwa muzycznych środków, kompozytorzy próbowali naśladować odgłosy jadącego pociągu?

Przekonamy się o tym, odwiedzając nie tylko stacje pełne wdzięcznych walców i polek, ale też robiąc przystanek przy utworach bardzo ilustracyjnych, które z powodzeniem mogłyby rywalizować z najlepszymi filmowymi ścieżkami dźwiękowymi!

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
21:00 STUDIO REPORTAŻU
W naszych archiwalnych zbiorach odnalazłem reportaż, który zwłaszcza u naszych starszych słuchaczy ciekawe skojarzenia będzie budził. "Bohaterowie niedokończonej powieści", z roku 1967 praca Wacława Horoszkiewicza i Edwarda Drosika, powstała na kanwie książki Jalu Kurka, "Grypa szaleje w Naprawie". Powieść ta zyskała duży rozgłos, była dokumentem ukazującym z całą jaskrawością obraz życia tysięcy polskich wsi, których symbolem była Naprawa, wsi zacofanych i biednych. W reportażu przypomnimy sobie wypowiedzi bohaterów książki, którzy pamiętają Naprawę taką, jaką opisywał Jalu Kurek.

Do współczesności przeniesie nas reportaż drugi, na to spotkanie z Państwem wybrany. Są tacy, którzy uważają, że Pan Bóg Czechów stworzył, by Polaków rozśmieszali. To dlaczego stworzył Tomasza? On jest przecież typowym, a jednak nietypowym Czechem. Lubi się śmiać... i myśleć o sprawach najważniejszych. Nie wierzy, ale wierzy. No i ma jeszcze dwie i pół tony... książek do przeczytania. A miał tych ton dziewięć. Polskiego nauczył się ze zbiorów dowcipów oraz "Szatańskich wersetów" Salmana Rushdiego. Prosi też Polaków, by za 1968 rok nie przepraszali. Tomasza i jego czeską duszę mogą Państwo bliżej poznać w moim reportażu: "Czech, który granice przekracza" (premiera dwa lata temu).


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »