Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 26 listopada 2020 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Tym razem przyszła kolej... na przyjrzenie się utworom, które zrodziły się pod wpływem oszałamiającego cudu inżynierii lądowej, jakim w XIX-wiecznej Europie okazała się kolej żelazna! W jaki sposób, czerpiąc z bogactwa muzycznych środków, kompozytorzy próbowali naśladować odgłosy jadącego pociągu?

Przekonamy się o tym, odwiedzając nie tylko stacje pełne wdzięcznych walców i polek, ale też robiąc przystanek przy utworach bardzo ilustracyjnych, które z powodzeniem mogłyby rywalizować z najlepszymi filmowymi ścieżkami dźwiękowymi!

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zaprasza Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się mailowo: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2020 - pasmo główne
14:00 REPORTERSKIE TU I TERAZ
Dziś czwartek sesyjny w regionie. W różnych miastach w województwie zebrali się radni. W Brzegu zastanawiali się dziś podczas obrad nad koncepcjami basenu odkrytego. Część radnych optuje za rozbudową obiektu przy ul. Partyzanckiej. Inni promują koncepcję budowy nowego basenu pod chmurką przy ul. Korfantego. Więcej o tym w magazynie.

Głogówek nie otrzyma kilkunastu milionów złotych na miejscowy zamek. Samorządowcy mają o to żal do wojewódzkiego konserwatora zabytków. Twierdzą, że jego opinia przyczyniła się do fiaska ich starań o dofinansowanie. Co na to konserwator? O tym też w programie.

W magazynie przyjrzymy się też roli urządzenia ECMO w walce z COVID-19. Gdy stan pacjenta jest ciężki, a respirator nie wystarcza, stosuje się metodę pozaustrojowego natleniania krwi. ECMO, które może zastępować pracę serca i płuc, służy ratowaniu chorych m.in. w USK w Opolu. Technika ta jest jednak inwazyjna. Jak często muszą ją stosować opolscy lekarze w czasie pandemii? O tym też w programie.

Jedna ze szkół w Niemodlinie zainicjowała akcję "Pomocovid". Ma ona na celu wsparcie pacjentów z koronawirusem w opolskich szpitalach. Nauczyciele i uczniowie zbierają środki higieniczne, tj. pasty do zębów, szczoteczki, szampony, a także ręczniki, piżamy czy wodę.

Piszcie do nas - info@radio.opole.pl
Dzwońcie - 800 30 50 50

Do słuchania od 14:05 do 15:00 zapraszaj Marzena Śmierciak. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.smierciak@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »