Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 23 października 2020 roku

23:00 BIAŁE KRUKI Z CZARNYCH WINYLI
Deuter - 1987
  • Ponownie audycja z nutką smutku, ponieważ odszedł od nas niedawno lider zespołu Deuter, Paweł "Kelner" Rozwadowski. Długo przyszło czekać grupie na płytowy debiut, a mogło do niego nie dojść, bo pierwszy skład z lat 1980-1983 się jej nie doczekał, a lider dołączył do zespołu Izrael. Jednak już po roku wrócił i tym razem się udało, i w 1988 (rok po nagraniu) płyta ujrzała światło dzienne. Nie ma już na niej tyle punkowej drapieżności (punkowy nerw pozostał jednak w tekstach), ale jest więcej różnorodnych odniesień stylistycznych, w tym uznawany za pierwszy w historii polskiej muzyki utwór hiphopowy, a całość także po latach robi bardzo dobre wrażenie, dołączając do grona płyt kultowych.

Hanoi Rocks - Two Steps from the Move
  • Zarówno nazwa, jak i wygląd muzyków był (i dla wielu nadal jest) dosyć mylący, bo trudno domyślić się iż pochodzą a Finlandii i nie grają tzw. "hair metalu", ale korzenny rock'n roll z elementami punk rocka, country czy bluesa. Ponadto nie zachowali się w masowej pamięci tak, jak zespoły które odniosły sukces, a na nich się wzorowały (Motley Crue, Poison, czy Guns N' Roses) więc tym bardziej zasługują na przywrócenie do panteonu sław.

Do słuchania Do słuchania od 23:05 do 1:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl
21:00 STUDIO REPORTAŻU

Jak sprawdziłem, zbiory dyni zwyczajnej w naszym kraju zaczynają się od lipca i trwają, bo to od gatunku zależy, do pierwszych przymrozków. (A swoją drogą, czy dynia "zwyczajna" jest ważniejsza od "nadzwyczajnej"?) Z przyjemnością sięgam po reportaż Magdaleny Szybińskiej, "Taaaka dynia", który na naszej antenie miał premierę w roku 2010. To była opowieść o "Majce", która w nagrodę imię dostała, bo ważyła... 514 kilogramów. A była największą dynią w Polsce. Jej hodowca, Jan Styra ze Zdzieszowic, rekord kraju ustanowił wtedy już po raz czwarty. Jak to zrobił i skąd wzięła się ta pasja? To pretekst do rozważań o spędzaniu czasu, zdrowym stylu życia i ekologii. W reportażu padło wiele ciekawych pytań i jakże ciekawych odpowiedzi. "Majka Dynia" słuchała ze stoickim spokojem, ale jeśli się waży ponad pół tony, ten spokój jest zrozumiały. Chociaż... pozory mogą mylić i kto wie, czy jednak nie rozmyślała: "dżem, kompot... a może dotrwam do Halloween?"

Pod lakonicznym tytułem reportażu Magdaleny Blimel, "Upór", kryje się historia niezwykła. Oto Jan Górski, bohater tej audycji, gdy miał 67 lat... zdał maturę. Życie nie szczędziło mu wcześniej trudnych doświadczeń, ale potrafił się z nimi uporać, bo walka ze słabościami mocno go zahartowała. Miał swoją receptę na zdrowie i szczęście, i chętnie o niej opowiedział. Reportaż powstał w roku 1980, ale do dziś wiadomo, że "stękanie i kwękanie" to nie jest najlepszy pomysł na życiowy sukces i nie tylko dlatego warto do tej audycji wrócić.


Do słuchania od 21:05 do 22:00 zaprasza Marian Staszyński. Z autorem można kontaktować się mailowo: marian.staszynski@radio.opole.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »