Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 7 maja 2022 roku

23:00 MUZYKA ŹRÓDEŁ
"Pieśni Maryjne" to wydana przez Kapelę Brodów płyta, zawierająca ludowe pieśni maryjne, jest jedną z wielu, które ukazały się w ostatnim czasie. Repertuar ten jednak, a także sposób jego wykonania, ma w sobie coś, co wyróżnia go spośród innych, podobnych prezentacji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dobór pieśni, które w większości należą do najstarszych, sięgających od XVII do XIX wieku przekazów tego gatunku. Teksty pełne poetyckich metafor zawierają w sobie głębię teologicznej myśli wyrażoną prostym, zrozumiałym dla ludu językiem, nie pozbawionym jednak swoistego piękna charakterystycznego dla staropolskiej liryki. Melodie, poprzez „szlachetność” rysunku linii melodycznej, czerpią wątki i motywy ze spuścizny chorałowej, która przez wieki kształtowała porządek stylistyczny kościelnej muzyki.

Muzyka na płycie "Beautiful Dreamers" Billa Frisella to z jednej strony układ 16 bardzo zwięzłych w formie i nieprzegadanych rozdziałów. I w taki selektywny sposób można z powodzeniem ją odbierać. Z drugiej jednak strony jest to propozycja, której budowa, narracyjny ciąg przywodzą na myśl niemal idealnie skomponowaną, wielowątkową i błyskotliwą opowieść.

Do słuchania od 23:05 do 1:00 w nocy zapraszają Marzena i Jacek Mielcarkowie. Z autorami można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2022 - pasmo główne
Zobacz: Ramówka 2022 - Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »