Radio Opole » Festiwal Opolski 2015 » Festiwal Opolski 2015

Festiwal Opolski 2015

2015-06-08, 10:34 Autor: Radio Opole

Smutni panowie, czyli cenzorzy opolskiego festiwalu

Festiwalowi opolskiemu od początku towarzyszyła cenzura. Wszystko, co było powiedziane na scenie i zaśpiewane, musiało mieć pieczątkę cenzora. Teksty dostarczało się wcześniej, ale i na próbach czy już finałowych koncertach zawsze był ktoś, kto notował.

Andrzej Rosiewicz/fot. R. Łabus dzięki uprzejmości Muzeum Polskiej Piosenki w OpoluAndrzej Rosiewicz za „Najwięcej Witaminy" w 1980 roku zdobył nagrodę ex aequo z Alicją Majewską w koncercie „Premier" (Alicja Majewska zaśpiewała piosenkę „Jeszcze się tam żagiel bieli").

Tekst utworu Andrzeja Rosiewicza budził pewne kontrowersje cenzury. Chodziło o przyjaźń między narodami. Zwłaszcza o akapit:

Lecz jak czułbyś się w tym domu czystym, oczywistym, gdyby w kuchni ktoś przy dziecku mówił po niemiecku?

Szef festiwalu pertraktował zmianę tekstu z Rosiewiczem. Wtedy pojawił się Jonasz Kofta, który na pytanie, czy można coś zmienić, odpowiedział krótko: „Można, ale wtedy nie można mówić o sztuce". I zostało tak, jak było wcześniej, bez żadnych poprawek.

Cenzurę wspomina także Bogusław Oleksin z Opolskiego Towarzystwa Jazzowego. Dostałem zlecenie, by otrzymać pieczątkę cenzora na tekście zespołu Hak – "Ołowiane głowy" Pawła Kukiza. Cenzor powiedział, że to mu się nie podoba, bo ołowiane głowy to na pewno ołowiane pały (co wiązało się z oddziałami ZOMO). Ja na to, że jest napisane ołowiane głowy! Cenzor stwierdził, że wie co autor miał na myśli. "Ale je nie wiem, przyszedłem ocenzurować utwór i już" – odpowiedziałem. Udało się i utwór otrzymał pieczątkę, nie było poprawek i skreśleń" – tłumaczy Oleksin.

Cenzurę wspomina także Wojciech Młynarski: – To był rodzaj gry. Chodziło o to, by powiedzieć, co się chciało, a jednocześnie by cenzorzy nie mieli się do czego przyczepić – tłumaczył w radiowej Jedynce artysta.

Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk był instytucją państwową utworzoną w 1946 roku, która zajmowała się kontrolą i weryfikacją publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych, wydawnictw książkowych, filmów, spektakli teatralnych, widowisk, wystaw itp. Jego centrala mieściła się w Warszawie, przy ulicy Mysiej.

Był to organ cenzury (obecny we wszystkich krajach tzw. obozu socjalistycznego), badający wszelkie formy oficjalnego przekazu informacji z punktu widzenia ich zgodności z aktualną polityką państwa.

Obecnie ograniczeniem jest jedynie wena twórcza artystów, choć kilka lat temu pojawiły się doniesienia o rzekomej cenzurze.

Organizatorzy "Kabaretonu", odbywającego się 16 czerwca w ramach Festiwalu Opole 2007 oświadczają, że nie cenzurują ani nie zamierzają cenzurować twórców kabaretowych – napisała TVP S.A. w oświadczeniu – "Tym samym TVP, organizator festiwalu, dementuje informację podaną przez "Nową Trybunę Opolską", że niektórzy satyrycy zrezygnowali z występu na festiwalu w Opolu, gdy zakazano im śmiać się z władzy".

– Jest wręcz przeciwnie, prosimy ich o jak najwięcej dobrej, współczesnej satyry, również tej dotykającej naszej politycznej rzeczywistości – napisał w oświadczeniu autor scenariusza Kabaretonu Marcin Wolski.

W rozmowie z gazetą Krzysztof Daukszewicz powiedział, że nie należy "wierzyć organizatorom", którzy dementują informacje o cenzurze. – Cały czas podkreślam, że cenzura jest i to jeszcze gorsza niż za czasów PRL-u – powiedział kabareciarz i na festiwalu nie wystąpił.

Posłuchaj:

Mariusz Majeran

Zobacz także

2015-06-13, godz. 15:02, Festiwal opolski 2015 - artykuły Galeria zdjęć z koncertu "Debiuty 2015" KFPP Chociaż emocje po rozdaniu wczorajszych nagród już opadły, warto przypomnieć sobie chwile w amfiteatrze. Dla tych, którzy towarzyszyli wykonawcom i artystom przed odbiornikami Radia Opole, będzie to wspaniała okazja do uzupełnienia… » więcej 2015-06-13, godz. 11:50, Festiwal opolski 2015 - artykuły Nietypowy turniej. Tancerze tańczą w rytmie festiwalowych hitów 300 tanecznych par przyjechało do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu, aby wziąć udział w Festiwalowym Turnieju Tańca oraz Grand Prix Mistrzostw Polski. » więcej 2015-06-13, godz. 03:12, Festiwal opolski 2015 - artykuły OPOLE: Jest Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, musi padać... Tradycji stało się zadość! Deszcz to nieodłączny element Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, tak było i tym razem. Na pół godziny przed rozpoczęciem pierwszego piątkowego koncertu nad Opolem rozszalała się ulewa. » więcej 2015-06-13, godz. 03:04, Festiwal opolski 2015 - artykuły Grzegorz Turnau mówi, że płakać potrafi tylko po polsku Czy polscy artyści powinni śpiewać w ojczystym języku? - To jest bardzo indywidualna sprawa - odpowiada Grzegorz Turnau. Artysta wystąpił w piątkowym (12.06) koncercie podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Widowisko… » więcej 2015-06-13, godz. 02:37, Festiwal opolski 2015 - artykuły Nagrodę zdobytą na 52. KFPP przeznaczą na nagranie płyty Mery Spolsky w pierwszym dniu 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej została uznana za Najlepszego Wykonawcę w SuperDebiutach „Ktoś mnie pokochał”. Nagrodę w kwocie 1000 euro ufundowało Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów… » więcej
567891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »