Radio Opole » Festiwal Opolski 2015 » Festiwal Opolski 2015

Festiwal Opolski 2015

2015-06-08, 10:34 Autor: Radio Opole

Smutni panowie, czyli cenzorzy opolskiego festiwalu

Festiwalowi opolskiemu od początku towarzyszyła cenzura. Wszystko, co było powiedziane na scenie i zaśpiewane, musiało mieć pieczątkę cenzora. Teksty dostarczało się wcześniej, ale i na próbach czy już finałowych koncertach zawsze był ktoś, kto notował.

Andrzej Rosiewicz/fot. R. Łabus dzięki uprzejmości Muzeum Polskiej Piosenki w OpoluAndrzej Rosiewicz za „Najwięcej Witaminy" w 1980 roku zdobył nagrodę ex aequo z Alicją Majewską w koncercie „Premier" (Alicja Majewska zaśpiewała piosenkę „Jeszcze się tam żagiel bieli").

Tekst utworu Andrzeja Rosiewicza budził pewne kontrowersje cenzury. Chodziło o przyjaźń między narodami. Zwłaszcza o akapit:

Lecz jak czułbyś się w tym domu czystym, oczywistym, gdyby w kuchni ktoś przy dziecku mówił po niemiecku?

Szef festiwalu pertraktował zmianę tekstu z Rosiewiczem. Wtedy pojawił się Jonasz Kofta, który na pytanie, czy można coś zmienić, odpowiedział krótko: „Można, ale wtedy nie można mówić o sztuce". I zostało tak, jak było wcześniej, bez żadnych poprawek.

Cenzurę wspomina także Bogusław Oleksin z Opolskiego Towarzystwa Jazzowego. Dostałem zlecenie, by otrzymać pieczątkę cenzora na tekście zespołu Hak – "Ołowiane głowy" Pawła Kukiza. Cenzor powiedział, że to mu się nie podoba, bo ołowiane głowy to na pewno ołowiane pały (co wiązało się z oddziałami ZOMO). Ja na to, że jest napisane ołowiane głowy! Cenzor stwierdził, że wie co autor miał na myśli. "Ale je nie wiem, przyszedłem ocenzurować utwór i już" – odpowiedziałem. Udało się i utwór otrzymał pieczątkę, nie było poprawek i skreśleń" – tłumaczy Oleksin.

Cenzurę wspomina także Wojciech Młynarski: – To był rodzaj gry. Chodziło o to, by powiedzieć, co się chciało, a jednocześnie by cenzorzy nie mieli się do czego przyczepić – tłumaczył w radiowej Jedynce artysta.

Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk był instytucją państwową utworzoną w 1946 roku, która zajmowała się kontrolą i weryfikacją publikacji prasowych, radiowych i telewizyjnych, wydawnictw książkowych, filmów, spektakli teatralnych, widowisk, wystaw itp. Jego centrala mieściła się w Warszawie, przy ulicy Mysiej.

Był to organ cenzury (obecny we wszystkich krajach tzw. obozu socjalistycznego), badający wszelkie formy oficjalnego przekazu informacji z punktu widzenia ich zgodności z aktualną polityką państwa.

Obecnie ograniczeniem jest jedynie wena twórcza artystów, choć kilka lat temu pojawiły się doniesienia o rzekomej cenzurze.

Organizatorzy "Kabaretonu", odbywającego się 16 czerwca w ramach Festiwalu Opole 2007 oświadczają, że nie cenzurują ani nie zamierzają cenzurować twórców kabaretowych – napisała TVP S.A. w oświadczeniu – "Tym samym TVP, organizator festiwalu, dementuje informację podaną przez "Nową Trybunę Opolską", że niektórzy satyrycy zrezygnowali z występu na festiwalu w Opolu, gdy zakazano im śmiać się z władzy".

– Jest wręcz przeciwnie, prosimy ich o jak najwięcej dobrej, współczesnej satyry, również tej dotykającej naszej politycznej rzeczywistości – napisał w oświadczeniu autor scenariusza Kabaretonu Marcin Wolski.

W rozmowie z gazetą Krzysztof Daukszewicz powiedział, że nie należy "wierzyć organizatorom", którzy dementują informacje o cenzurze. – Cały czas podkreślam, że cenzura jest i to jeszcze gorsza niż za czasów PRL-u – powiedział kabareciarz i na festiwalu nie wystąpił.

Posłuchaj:

Mariusz Majeran

Zobacz także

2015-06-11, godz. 19:15, Festiwal opolski 2015 - artykuły Radio Opole pod amfiteatrem. Ruszyło Studio Festiwalowe Dziesiątki gwiazd Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki odwiedzą Festiwalowe Studio Radia Opole. Jest to okazja do zwierzeń artystów na temat ich pracy artystycznej. Podczas programów dziennikarze będą opowiadać co dzieje się wokół… » więcej 2015-06-11, godz. 15:23, Festiwal opolski 2015 - artykuły Repertuar Skaldów, to muzyczne zadanie dla debiutantów 52. KFPP Na piątym Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki otrzymali nagrodę za utwór 'Uciekaj, Uciekaj', mowa o zespole Skaldowie. W piątek kolejny raz wyjdą na scenę opolskiego amfiteatru, ale tym razem w otoczeniu debiutantów, którzy wykonają… » więcej 2015-06-11, godz. 15:22, Festiwal opolski 2015 - artykuły W tym roku gwiazdy nie odcisną dłoni w alei Pabisiaka Opolska Aleja Gwiazd Tadeusza Pabisiaka nie wzbogaci się w tym roku o odciski dłoni kolejnych gwiazd - zapowiada inicjator alei. - Ze smutkiem powiadam, że po raz pierwszy od lat nie odbędzie się tradycyjna impreza, którą organizujemy… » więcej 2015-06-11, godz. 14:40, Festiwal opolski 2015 - artykuły Czy powrót do autorskich piosenek na Debiutach jest możliwy? Nie własne utwory, a interpretacje znanych piosenek śpiewają od kilku lat debiutanci podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W tym roku usłyszymy hity z repertuaru Skaldów. » więcej 2015-06-11, godz. 14:21, Festiwal opolski 2015 - artykuły Mlynkova o Zaolziu i austro-węgierskim porządku Zwyciężczynię ubiegłorocznych SuperPremier - Halinę Mlynkovą - usłyszymy w tym roku w SuperJedynkach i koncercie poświęconym 90-leciu Polskiego Radia. Zapytaliśmy artystkę o to, czy czuje się pośredniczką między dwiema kulturami… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »