Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybieraj świadomie - poradnik wyborczy » Obwodowe komisje wyborcze już powołane. Pracuje…
2015-10-14, 10:32 Autor: Aneta Skomorowska

Obwodowe komisje wyborcze już powołane. Pracuje w nich 7,5 tys osób

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały już one powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Relacja Joanny Maksymowicz
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż 2 tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie, prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca. - Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych. - Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.

Zobacz także

2015-10-23, godz. 17:06 Co wolno, a czego nie podczas ciszy wyborczej? [PORADNIK WYBORCZY] Ma pomóc w spokojnym przeprowadzeniu wyborów, ale budzi wiele emocji. O północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, a za jej złamanie grozi kara grzywny… » więcej 2015-10-22, godz. 12:38 Nie głosuj na spis treści! Sprawdź jak oddać ważny głos 25 października będziemy wybierać nowy parlament, czyli posłów i senatorów. W lokalach wyborczych dostaniemy dwie karty do głosowania. Jedną z nazwiskami… » więcej 2015-10-21, godz. 11:03 Mieszkasz za granicą, a 25 października będziesz w Polsce? Sprawdź co zrobić, żeby zagłosować Szacuje się, że poza granicami kraju mieszka ponad 20 mln Polaków i osób pochodzenia polskiego. Obywatele Polski mogą głosować za granicą ale jeśli w… » więcej 2015-10-21, godz. 10:45 Kto może wybierać nowych posłów i senatorów? 25 października będziemy wybierać posłów i senatorów. Do urn wyborczych może pójść każdy kto ma prawo do głosowania, czyli każdy obywatel Polski… » więcej 2015-10-21, godz. 10:39 Kto kandyduje do Senatu? W wyborach do Senatu w województwie opolskim mamy trzy okręgi wyborcze. W każdym okręgu są inni kandydaci na senatorów. Okręg oznaczony numerem 51 obejmuje… » więcej 2015-10-17, godz. 08:00 Prezentujemy "jedynki" sześciu komitetów wyborczych, na które można głosować w naszym regionie Województwo opolskie, to okręg wyborczy nr 21 w wyborach do sejmu. To, że cały region jest jednym okręgiem wyborczym powoduje, że wszyscy mieszkańcy Opolszczyzny… » więcej 2015-10-16, godz. 08:00 Sprawdź kto kandyduje do Sejmu w okręgu nr 21, czyli w naszym regionie W okręgu wyborczym nr 21, obejmującym całe województwo opolskie, zarejestrowało się 11 komitetów wyborczych. Oznacza to, że wszyscy mieszkańcy regionu… » więcej 2015-10-15, godz. 06:40 Jak się dzieli mandaty? Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie… » więcej 2015-10-13, godz. 16:35 W dniu wyborów będziesz poza domem? Weź zaświadczenie o prawie do głosowania W poradniku wyborczym przypominamy o różnych możliwościach zagłosowania poza miejscem zameldowania, czyli w innej miejscowości, niż ta gdzie jesteśmy wpisani… » więcej
12
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »