Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-04, 11:22 Autor: Radio Opole

Niedzielna Loża Radiowa 4 października 2015 - posłuchajcie!

Niedzielna Loża Radiowa 04.10.15
Niedzielna Loża Radiowa 04.10.15
Dlaczego w dobiegającej końca kadencji Sejmu nie zostały uchwalone ważne ustawy takie, jak: nowe prawo o działalności gospodarczej oraz ustawa o pomocy osobom, które mają kredyty we frankach szwajcarskich? Czy to efekt - jak sugeruje "Rzeczpospolita" - wewnętrznych, przedwyborczych tarć w koalicji PO-PSL?



Na niespełna miesiąc przed wyborami można już powiedzieć, że rząd nie zrealizuje kilku kluczowych zapowiedzi.

Niedzielna Loża Radiowa 04.10.15
Na pewno nie zostanie uchwalone nowe prawo o działalności gospodarczej - konstytucja dla prowadzących biznes. Zapowiedź jego przyjęcia znalazła się rok temu w exposé premier Ewy Kopacz. Założenia do projektu rząd przyjął 12 maja 2015 r. Resort gospodarki obiecywał w komunikacie: „jak największa liczba spraw powinna być rozstrzygana przez organ I instancji, co zaoszczędzi czas i zmniejszy koszty. Służy temu m.in. propozycja mediacji, informowanie o niespełnionych przez wnioskodawcę przesłankach czy zaproponowane zasady przyjaznej interpretacji przepisów i domniemania uczciwości przedsiębiorcy" - czytamy w dzienniku.

Dlaczego w dobiegającej końca kadencji Sejmu nie zostały uchwalone ważne ustawy takie, jak: nowe prawo o działalności gospodarczej oraz ustawa o pomocy osobom, które mają kredyty we frankach szwajcarskich?

Czy to efekt - jak sugeruje "Rzeczpospolita" - wewnętrznych, przedwyborczych tarć w koalicji PO-PSL?

- Ja nic nie wiem o takim konflikcie - powiedział w Niedzielnej Loży Radiowej Piotr Wach z Platformy Obywatelskiej i odniósł się do ustawy o tzw. frankowiczach.

- Bardzo zależy nam na ustawie dotyczącej działalności gospodarczej, ale zabrakło czasu - tłumaczy Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Dorobek reformatorski tej koalicji jest mizerny - uważa Jarosław Pilc z Twojego Ruchu

- Podczas ostatnich czterech lat nie było żadnej konkretnej reformy - zauważa Adam Kępiński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Dwa fundamentalne projekty padły przez rozgrywek między PO a PSL - cytuje Rzeczpospolitą Sławomir Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości.

- Obserwowane działania na scenie politycznej są wynikiem zbliżających się wyborów - podkreśla Roman Kolek z Mniejszości Niemieckiej.

- Platforma Obywatelska to partia pro bankowa - powiedział Patryk Jaki z Solidarnej Polski.

Senat zaakceptował w czwartek nowelizację ustawy o lasach. Przepadł wniosek PiS o jej odrzucenie. Zdaniem opozycji ustawa narusza konstytucję. Wprowadzenie ustawy, gwarantującej m.in. zakazu prywatyzacji lasów, zapowiadała premier Ewa Kopacz. Była to wówczas odpowiedź na zarzuty PiS, że rząd PO chce lasy sprzedawać.
O tych tematach rozmawiamy w gronie opolskich polityków: Stanisław Rakoczy (PSL), Roman Kolek (MN), Piotr Wach (PO), Sławomir Kłosowski (PiS)m Adam Kępiński (SLD), Jarosław Pilc (TR), Patryk Jaki (SP).

Zobacz także

2015-10-25, godz. 21:20, Wiadomości z regionu PiS może samodzielnie rządzić - to wyniki exit polls. Relacja ze sztabu - Prawo i Sprawiedliwość ma według badań exit polls samodzielne rządy. Nasza ciężka praca się opłaciła - powiedział Radiu Opole Sławomir Kłosowski, lider PiS w regionie. - Co prawda są to nieoficjalne wyniki, ale zadowalają… » więcej 2015-10-25, godz. 20:57, Wiadomości z regionu Po 4 mandaty dla PiS i PO, 2 dla Kukiz'15, po 1 dla Nowoczesnej Ryszarda Petru i MN - pierwsze nieoficjalne wyniki. [RELACJA NA ŻYWO] [AKTUALIZACJA 6:24] Z wstępnych wyliczeń 715 z 900 obwodowych komisji wyborczych na Opolszczyźnie [80%] wynika, że po 4 mandaty dostaną PiS i PO, 2 dla Kukiz'15, po 1 dla Nowoczesnej Ryszarda Petru i Mniejszości Niemieckiej. » więcej 2015-10-25, godz. 18:46, Wiadomości z regionu Do godz. 17:00 zagłosował co trzeci opolski wyborca. To najniższa frekwencja w kraju Niemal co trzeci mieszkaniec Opolszczyzny wziął udział w wyborach parlamentarnych do godziny 17:00. Najwyższą frekwencję odnotowano w Opolu, najniższą w gminie Murów. Frekwencja dla całego kraju na godzinę 17:00 to 38,97 procen… » więcej 2015-10-25, godz. 18:30, Wiadomości z regionu Frekwencja na Opolszczyźnie na razie najniższa w kraju - 32,94% Frekwencja na godz. 17:00 wyniosła w regionie 32,94%, jest najniższa w Polsce. Do godz. 17:00 w kraju zagłosowało 38,97% uprawnionych. To dane Państwowej Komisji Wyborczej. » więcej 2015-10-25, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Ponad 13,5 procent do południa w regionie. Jest kolejny incydent łamania ciszy wyborczej 13,58 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa opolskiego przed południem zagłosowało w wyborach parlamentarnych. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »